Про це під час робочого візиту на Львівщину повідомила Міністр охорони здоров’я України Раїса Багатирьова, яка у суботу, 16 листопада, відвідала Міжнародну клініку відновного лікування Володимира Козявкіна у Трускавці, де ознайомилась із новітніми методиками лікування дитячого церебрального паралічу.
Також участь у зустрічі взяли президент НАМН України Андрій Сердюк , перший віце – президент НАМН Юрій Кундієв, голова Львівської ОДА Олег Сало, генеральний директор Міжнародної клініки відновного лікування Володимир Козявкін та представники МОЗ України.
Генеральний директор міжнародної клініки відновного лікування Володимир Козявкін ознайомив гостей з роботою клініки іі структурними підрозділами, локальною комп’ютерною системою, інформаційно – аналітичним відділом та ознайомив з інноваційним методом лікування дитячого церебрального паралічу.
Також гостям було представлено проект «ІнтерМедікалЕкоСіті» на Арбатській Стрілці в Херсонській області.
За словами Міністра, сьогодні у Трускавці є усі можливості для успішної реабілітації пацієнтів – це і термальні води, і рекреаційна зона, і фаховий персонал на чолі із професором Володимиром Козявкіним.
«Держава і надалі буде підтримувати розвиток новітніх технологій у лікуванні хворих. У цьому році на Колегії Міністерства охорони здоров’я України за пропозицією Президента України ми прийняли рішення про створення в Україні п’яти реабілітаційних центрів. Вони не матимуть такої потужності, як цей у Трускавці, але стануть тими острівками, де впроваджуватиметься у життя ідеологія і технологія, розроблені професором Володимиром Козявкіним», – розповіла керівник МОЗ України.
Оскільки розвиток таких центрів потребує значних фінансових вкладень, держава сподівається на іноземні інвестиції в цю сферу, які повністю або частково покриють витрати. З метою підтримки та розвитку майбутніх центрів, повідомила Міністр, сьогодні було створено робочу групу, до складу якої увійшли академіки, які займаються нейрохірургією, реабілітологією та суміжними дисциплінами.
Довідково:
Міжнародна клініка відновного лікування збудована у 2003 році в екологічно чистій зоні Прикарпаття, на курорті Трускавець. Вона стала наступним етапом розвитку діяльності реабілітаційного центру „Еліта” (Львів, 1990 р.) та Інституту проблем медичної реабілітації (Трускавець, 1996р.), створених Володимиром Іллічем Козявкіним.
Основним методом лікування, який застосовується в клініці є система інтенсивної нейрофізіологічної реабілітації, відома також у світі як «Метод Козявкіна». Ця система реабілітації офіційно визнана в Україні і, завдяки своїй ефективності, здобула широкий міжнародний авторитет. В енциклопедичному виданні з дитячої ортопедії (Kinderorthpedie) під редакцією німецького проф. Ніетарда, ще в 1997 році Метод Козявкіна був включений в четвірку найефективніших консервативних способів реабілітації пацієнтів з дитячим церебральним паралічем.
В даний час Міжнародна клініка відновного лікування за своєю технологією та ефективністю медичної реабілітації не має аналогів в Європі та Америці. Протягом останніх 22 років більше 40 тисяч пацієнтів з 63 країн світу пройшли курс лікування за системою інтенсивної нейрофізіологічної реабілітації. Щорічно Міжнародна клініка приймає біля 4000 пацієнтів, серед яких більше 2000 дітей з усіх областей України.
Директор клініки – доктор медичних наук, професор кафедри реабілітації Київської академії післядипломної освіти, Герой України, Заслужений діяч науки та техніки України, Лауреат Державної премії України, Володимир Ілліч Козявкін.
Метод Козявкіна – високоефективна інноваційна технологія відновного лікування пацієнтів з дитячим церебральним паралічем, остеохондрозом та наслідками органічного ураження нервової системи. В основі системи реабілітації лежить полімодальний підхід із застосуванням різнобічних методів впливу на пацієнта. Основним компонентом методики є біомеханічна корекція хребта та великих суглобів, у поєднанні з комплексом лікувальних заходів: рефлексотерапією, лікувальною фізкультурою, системою масажу, ритмічною гімнастикою, механотерапією та апітерапією. Шляхом стимуляції компенсаторних можливостей дитячого організму та активування пластичності мозку ця система створює в організмі дитини новий функціональний стан, який відкриває можливості для швидшого моторного та психічного розвитку дитини.
Статистичний аналіз медичних даних групи 12 256 пацієнтів, які пройшли курс реабілітації за Методом Козявкіна, підтвердив високу ефективність системи реабілітації. Нормалізація м’язового тонусу була відмічена у 94% пацієнтів, формування навиків контролю голови в лежачому положенні відмічалося у 75% пацієнтів, 62% пацієнтів, що не могли раніше сидіти, освоїли цю навичку, формування навичок самостійної ходи зафіксовано у 19% раніше не ходячих пацієнтів, а в 87% пацієнтів після курсу реабілітації змогли відкритися спастично стиснені в кулак руки.
Наукова робота в Міжнародній клініці відновного лікування традиційно тісно пов’язана з лікувальним процесом. Наші дослідження спрямовані в першу чергу на поглиблене вивчення особливостей застосування різних методів реабілітації пацієнтів з органічними ураженнями нервової системи, а також на творчий розвиток та удосконалення нашої системи реабілітації. Сформована за довгі роки дослідницької та практичної роботи, Трускавецька школа реабілітації відома не тільки в Україні, але і в багатьох країнах світу. Працівниками клініки захищено 5 кандидатських та 1 докторська дисертація, підготовлено більше двох сотень публікацій та методичних рекомендацій, видано 7 монографій.
Міжнародна клініка та Інститут проблем медичної реабілітації є базовими підрозділами кафедри реабілітації, фізіотерапії та курортології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, на її базі більше 350 українських лікарів пройшли цикл тематичного вдосконалення за темою “Нові технології в медичній реабілітації”.
Система реабілітації була представлена на багатьох національних та міжнародних конгресах і конференціях, зокрема, Європейської академії дитячої інвалідності, Міжнародної асоціації дитячих неврологів, Американського конгресу реабілітації, Європейської федерації неврологічних товариств та багатьох інших.
В березні 2009 року українська система реабілітації обговорювалася на Міжнародній конференції з питань соціальної адаптації інвалідів в Брюсселі в штаб квартирі Європарламенту. Ця конференція проводилася під патронатом віце-президента Європейського Парламенту п. Марека Сівеца, який особисто запросив професора В. І. Козявкіна представити українську технологію інтенсивної реабілітації.
В рамках Міжнародного та ІХ Українського конгресу дитячих неврологів (5-12 вересня 2009 року) проводився спеціальний двохденний передконгресовий симпозіум, присвячений новим технологіям реабілітації. Експерти з різних країн (США, Китаю, Фінляндії, Боснії, Японії, Греції, Бразилії, Кувейту та Росії) ознайомилися з основами української системи відновного лікування під час перебування в Міжнародній клініці відновного лікування в Трускавці. Члени виконавчого комітету Міжнародної асоціації дитячих неврологів у резолюції конгресу висловили думку щодо проведення спільних досліджень ефективності методів реабілітації пацієнтів з органічними ураженнями нервової системи і створення спеціальної робочої групи міжнародних експертів.
Загальна площа приміщень клініки більше 15 тис кв.м. Стаціонар має 100 комфортабельних палат, забезпечених усім необхідним обладнанням, меблями та устаткуванням для комфорту пацієнтів та їхніх супроводжуючих. Поліклінічне відділення розраховано на прийом 150 чол. в день.
Клініка збудована з врахуванням особливостей реабілітації пацієнтів з обмеженими фізичними можливостями. Особливу увагу приділено й естетичному оформленню з оздобленням оригінальними квітковими орнаментами, виготовленими у вигляді стилізованих квітучих пролісків та фіалок, вітражами з внутрішньою підсвіткою, що сприяє пробудженню в дитини мотивації до одужання. Наріжною ідеєю комплексу є прообраз стародавнього монастиря, в якому кожна людина могла знайти притулок і затишок.
Діагностичне відділення клініки сплановане з врахуванням основного завдання реабілітаційної діагностики – визначення функціонального стану пацієнта, адаптаційних та компенсаторних можливостей його організму. Просторі кабінети реабілітаційних відділень устатковані зручними меблями та сучасним реабілітаційним обладнанням забезпечують ефективне проведення лікувальних процедур та створюють необхідний комфорт для медичних працівників клініки.
Спеціалізовані кабінети механотерапії та лікувальної фізкультури обладнанні різноманітним тренажерами для розвитку сили, координації рухів, удосконалення ходи, поступової вертикалізації тіла. Ряд кабінетів спеціально адаптовано для проведення занять за програмою біодинамічної корекції рухів та занять комп’ютерної реабілітаційної ігротерапії.
За комплекс будинку Міжнародної клініки відновного лікування, споруджений та спроектований вітчизняними архітекторами та будівельниками, авторський колектив удостоєний Державної премії України в області архітектури.
Міжнародна клініка відновного лікування стала піонером впровадження в медичну практику сучасних інформаційних технологій. Тут функціонує єдина медична інформаційна мережа. Вся документація пацієнтів зберігається в електронній карті пацієнта. Всі технологічні процеси в клініці автоматизовані згідно концепції «Розумного будинку». Вже з 2004 року в клініці проводяться регулярні сеанси Інтернет телеконференцій з відео зв’язком. Ці сеанси застосовуються для проведення виробничих нарад, телеконсультування пацієнтів та проведення спілкування з медичними установами світу. Особливо слід відзначити телеконференцію "Стратегічні методи лікування церебральних паралічів" з Ріксгоспіталем в Осло, яка проводилася на початку цього року, телемости з Центром телемедицини в Москві, та налагодження співпраці з Інститутом теоретичної фізики НАНУ України щодо впровадження сучасних інформаційних грід-технологій.
Сьогодні приближається до завершення будівництво нового сучасного реабілітаційного комплексу на Херсонщині на Арабатській стрілці. Проект реалізується в регіоні з унікальними рекреаційними та природно кліматичними умовами. В центрі передбачається впровадження інноваційної моделі інтенсифікації процесу реабілітації хворих. На сьогоднішній день завершено будівництво головних споруд загальною площею 32 тисячі кв.м при загальній готовності комплексу 90 відсотків.