22 січня 2014 р. за участі віце-прем’єр-міністра України Костянтина Грищенко та міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової в Національній академії медичних наук України пройшла розширена нарада щодо стану медичної етики в установах НАМН.
У нараді, яка відбулася в ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН», взяли участь члени президії НАМН та керівники всіх медичних закладів, які перебувають у підпорядкуванні академії медичних наук.
Відкриваючи нараду президент НАМН України Андрій Сердюк наголосив: «Наша зустріч проходить за ініціативи віце-прем’єр-міністра Костянтина Івановича Грищенка. Ми маємо обговорити стан дотримання медичної етики в установах Академії.
Передусім, хотів би нагадати основну сентенцію нашої професії, що стосується кожного.
По-перше, своєю працею ми втілюємо в життя найважливіше конституційне право країни – право на охорону здоров’я людини. Відтак, здійснювати свою роботу повинні з чистою совістю і почуттям лікарського обов’язку.
По-друге. Етичні, а вірніше – біоетичні проблеми виходять за межі взаємостосунків лікаря і хворого, набувають вагомого громадського звучання. Адже ми працюємо не в замкнутому просторі, а в умовах сучасної відкритості суспільства, його неймовірної інформаційної насиченості, коли професійна діяльність наших колег приковує особливу увагу.
Перегляньте часописи, згадайте телепередачі, загляньте в Інтернет . Ви знайдете безліч нарікань на роботу наших колег.
І це в той час, коли ми маємо свої хороші орієнтири. Минулий рік в медицині пройшов як рік Амосова, про якого відомий хірург, академік В.І. Бураковський писав: «Для мене повчальна трудова і нелегка, але щаслива доля Миколи Михайловича… Щаслива тому, що проходить під знаком високої моральності, порядності, чистоти і в той же час – обов’язку».
Тож давайте відверто подивимося на себе, свою діяльність зі сторони, з позицій біоетики. Запрошую Вас до критичної й самокритичної розмови в такому напрямку.»
Виступаючи перед присутніми Костянтин Грищенко наголосив на необхідності посилення відповідальності медичного персоналу перед пацієнтами. При цьому урядовець звернув увагу присутніх на те, що сам ініціював проведення такої широкої наради через випадок безпідставної відмови у наданні безкоштовної належної допомоги громадянці України, круглій сироті, інваліду дитинства, паралімпійській чемпіонці світу. На думку Віце-прем’єр-міністра, для унеможливлення виникнення таких ситуацій в майбутньому необхідний системний підхід.
Серед першочергових кроків К.Грищенко дав доручення Національній академії медичних наук України у двотижневий термін створити «гарячу лінію» або «телефон довіри», які б працювали у цілодобовому режимі та фіксували будь-які порушення з боку медичного персоналу та записували усі звернення громадян.
«Необхідно, щоб в будь-якому медичному закладі Національної академії медичних наук України на найбільш видному місці була розміщена інформація про такий «телефон довіри», щоб усі пацієнти були поінформовані про таку можливість», – наголосив віце-прем’єр-міністр.
Крім того, К.Грищенко доручив в місячний строк ґрунтовно опрацювати питання та надати чіткі пропозиції щодо впровадження в медичних закладах «комісій з медіації» з мирного врегулювання спорів між пацієнтом, його представниками та закладами охорони здоров’я.