За інформацією наданою ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В.Громашевського НАМН України», на останньому тижні 2012 року, за даними офіційної статистики, в 10 великих містах України показники захворюваності на грип та ГРВІ відповідають звичайному сезонному рівню, у жодному з міст епідемічний поріг не було перевищено. У порівнянні з минулим тижнем рівні захворюваності серед дорослого та дитячого населення знизились – на 6,5% та 8,5%, відповідно. Вірогідно, це зниження є статистичним і пов’язане із святковими днями та шкільними канікулами.Однак, на цьому тижні лабораторією ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В.Громашевського НАМН України», яка є сертифікована ВООЗ, було виділено 2 віруси грипу, один з них – A(H1N1) пандемічний, а інший належить до підтипу А(H3N2). Обидва віруси було ізольовано від хворих, що були госпіталізовані в київські лікарні.
У США, за даними Центру контролю за хворобами (CDC), на 52 тижні 2012 року активність грипу неухильно зростає і наближається до свого піку. Всього 31,6% зразків були позитивними на грип з усіх 9363 досліджених за тиждень. Віруси грипу типу А виявляються у 79,2 %, а В – у 20,8% випадків. Серед усіх вірусів грипу типу А переважають віруси А(H3N2). Епідемічний рівень захворюваності реєструється у 41 штатах, регіональний – у 7 штатах. Про поодинокі спалахи, спорадичні випадки грипу та відсутність активності грипу повідомили по одному штату.
За даними Європейського бюро ВООЗ, на 52 тижні 2012р. в Європейському регіоні активність грипу зростає, причому – переважно в країнах Західної Європи.Відсоток позитивних на грип зразків від хворих в країнах Європейського регіону склав 20,5%. Випадки, зумовлені вірусами грипу А, складають 62% та В – 38%.Лабораторні підтвердження грипу реєструються вАвстрії, Франції, Німеччині, Ізраїлі, Люксембурзі, Польщі, Словенії, Іспанії, Швейцарії, Туреччині, Об’єднаному Королівстві та Узбекистані.
Пожвавлення епідемічної ситуації з грипу в Україні очікується, починаючи з другої половини січня, коли школярі повернуться до занять.
На підставі ситуації, яка склалася з грипу в світі та результатів власних досліджень, в наступному епідемічному сезоні 2012-2013р. в Україні передбачається сумісна циркуляція вірусів грипу А(H3N2), а саме – нового штаму А/Вікторія/361/2011, який поки що не зреалізував в нашій країні свої епідемічні потенції, а також нового для України штаму вірусу грипу B/Вісконсін/1/2010. Не виключена можливість циркуляції вірусу грипу А/Н1N1/Каліфорнія/2009, але його роль в епідемічному процесі буде другорядною.
За даними ВООЗ, до груп ризику несприятливих наслідків захворювання на грип відносяться в першу чергу: вагітні, медичні працівники, діти від 6 до 59 місяців, люди похилого віку та особи із хронічною патологією. Тому слід звертати увагу на вчасне звернення цихконтингентів за медичною допомогою при перших ознаках хвороби та за необхідності – ранню їх госпіталізацію.
При загостренні епідемічної ситуації на грип слід задіяти традиційні протиепідемічні заходи – уникнення місць скупчення населеннята обмеження контактів з особами з підозрою на захворювання на гострі респіраторні інфекції, ізоляція захворілих і т.і.
ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В.Громашевського НАМН України»