100-річчя з дня народження Л. Малої. Ювілейні терапевтичні читання

867

Відкриття пам’ятного монументу Любові Малої
 11-12 квітня 2019 року в ДУ«Національний інститут терапії імені Л. Т. Малої НАМН України» відбулась науково-практична конференція з міжнародною участю «Ювілейні терапевтичні читання. Клінічна та профілактична медицина: досвід та нові напрямки розвитку”, присвячена 100-річчю від дня народження академіка Любові Трохимівни Малої.

У роботі конференції взяли участь близько 400 науковців та лікарів різних спеціальностей (терапевти, кардіологи, гастроентерологи, пульмонологи, нефрологи, ендокринологи, клінічні фармакологи ), а також лікарі загальної практики – сімейної медицини. 
На урочисту подію прибули академіки та член-кореспонденти, учні Любові Малої з різних міст України, Молдови.

Відвідали урочисту подію Президент НАМН України, академік НАМН, член-кореспондент НАН України Віталій Цимбалюк, віце-президенти НАМН України академіки Дмитро Заболотний та Микола Тронько, члени Президії НАМН України, академік-секретар Юрій Антипкін, головний вчений секретар Володимир Міхньов, академіки, член-кореспонденти, директори академічних установ тощо.

Ювілейна конференція розпочала свою роботу з урочистого відкриття в центральному холі Інституту бюсту видатному лікарю і науковиці Любові Малій.
Святкове зібрання відкрила директор Інституту терапії доктор медичних наук, професор Галина Фадєєнко.

Участь в урочистому заході взяли заступник голови Харківської ОДА Михайло Черняк, голова Харківської облради Сергій Чернов, учень Любові Малої народний депутат України, академік НАМН України Олександр Біловол, заступник міського голови з питань охорони здоров’я та соцзахисту населення Світлана Горбунова-Рубан, доктор фізико-математичних наук, академік НАН України, генеральний директор ДНУ «НТК „Інститут монокристалів“ НАН України», голова Північно-Східного наукового центру НАН України Володимир Семино́женко, племінниця Л. Малої Тетяна Сверчкова, доктор хабілітат медицини, завідуючий кафедрою внутрішніх хвороб і семіотики Державного університету медицини і фармації ім. Николае Тестемицану Валерій Істраті з дружиною (Молдова, м. Кишинів), почесні громадяни міста, керівники закладів охорони здоров’я та науково-дослідних установ, учні та шанувальники Любові Малої, а також автор меморіальної дошки – харківський скульптор Катіб Мамедов.

Усі присутні згадували про академіка Любов Малу як про людину-епоху, особистий внесок якої у вітчизняну медицину неможливо переоцінити. Вона була Героєм України, першим Почесним громадянином міста Харкова. Інститут терапії, який академік Л. Т. Мала заснувала, носить її ім’я. Також в її пам’ять в Харкові названий проспект.

Під її керівництвом науковий заклад з кардіологічного диспансеру перетворився на Інститут терапії з потужним науковим кадровим потенціалом та лікувальною базою. У зв’язку з цим Інститут став першою в Україні базою Всесвітньої організації охорони здоров’я, а Любов Мала стала директором регіонального центру. Сьогодні колективом Інституту взятий напрямок на розвиток профілактичної медицини, як найбільш перспективний в сучасних умовах. Враховуючи структуру лікувальної та діагностичної бази, вивчаються механізми впливу факторів ризику на профілактику таких захворювань сучасності, як хвороби серцево-судинної системи, системи обміну речовин, коморбідності неінфекційних захворювань (НІЗ), попередження поліпрагмазії.

Далі в конференц-залі відбулися презентація фільму про життя і діяльність академіка Любові Малої, нагородження співробітників Інституту, виступи артистів.

У авторському виконанні доктора медичних наук, професора Сергія Коваля – учня академіка Л. Т. Малої прозвучала Ода Любові Трохимівні.

Другий день ювілейної конференції відкрила директор ДУ «Національний інститут терапії імені Л. Т. Малої НАМН України» доктор медичних наук, професор Фадєєнко Галина Дмитрівна.
Учасники конференції вшанували пам’ять засновника Інституту терапії академіка Любові Трохимівни Малої. 
Відбулося нагородження співробітників Інституту.

У рамках ювілейної конференції проведено 2 пленарні засідання, 1 симпозіум, заслухано 34 доповіді та 43 стендових презентації від провідних вітчизняних та іноземних вчених.

На симпозіумі «Актуальні питання діагностики та лікування коронарогенних та некоронарогенних захворювань міокарду» були розглянуті питання сучасних напрямків відновного лікування та реабілітації хворих на гострий коронарний синдром, роль біомаркерів в прогнозуванні перебігу інфаркту міокарда, узагальнено досвід коронарних інтервенцій. Виступаючі наголосили на важливість персоналізованого підходу до профілактики серцево-судинних захворювань.

Впродовж останніх років профілактичний напрямок отримує зростаючу популярність, тому що в багатьох країнах за допомогою профілактичних заходів вдалося помітно зменшити захворюваність і смертність від численних хвороб, тому на часі посилення ролі профілактики як необхідного складового елемента медичної допомоги.

Профілактика захворювань охоплює заходи, спрямовані не лише на попередження хвороб і зменшення чинників ризику, а також на зупинку розвитку хвороби та зменшення наслідків та появу ускладнень в разі захворювання. Головним напрямком обговорень стала профілактика та доказові профілактичні скринінги , кращий світовий досвід.
На сучасному етапі розвитку профілактичної медицини її розуміють як алгоритм дій медичного фахівця зі встановлення чинників ризику погіршення здоров’я, виявлення причинно-наслідкових зв’язків між рівнем здоров’я і якістю оточуючого середовища, а також з виявлення та розпізнавання донозологічних станів.

      

Ключові меседжі конференції:

  • академік Л. Т. Мала сприяла становленню терапевтичної школи науковців та розвитку терапевтичного направлення в науці як в регіоні, так і на державному рівні;
  • ДУ «Національний інститут терапії імені Л. Т. Малої НАМН України» робить вагомий внесок в розробку основних положень профілактичної медицини;
  • Інститут розвиває міжнародне співробітництво в сфері профілактики хронічних НІЗ;
  • науковцями Інституту проводиться активна робота з вивчення ролі профілактики в зміцненні здоров’я населення;
  • визначений стратегічний напрямок подальшого розвитку наукових досліджень в сфері профілактики НІЗ;
  • посилюється участь науковців в використанні інформаційних технологій для поширення напрацювань співробітників Інституту серед міжнародної спільноти;
  • спільна діяльність науковців і лікарів практичної охорони здоров’я повинна бути направлена на підвищення рівня здоров’я населення, покращання якості життя шляхом профілактики основних НІЗ.

Відеосюжет:

Відео урочистого відкриття бюсту Л.Т. Малої в ДУ “Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України”: