Всесвітній тиждень імунізації започаткувала Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). В Україні відзначається з 2005 року.
Гасло цьогорічної кампанії «Вакцини зближують нас». Її мета — підвищити рівень охоплення щепленнями завдяки кращій обізнаності й розумінню процесу імунізації для захисту людей від хвороб.
Імунізація є показовим прикладом успішної діяльності в галузі глобальної охорони здоров’я та розвитку, що дозволяє щорічно рятувати мільйони людських життів. Вакцини знижують ризик зараження захворюваннями шляхом взаємодії із системами природного захисту організму людини. Імунна система організму реагує на вакцину.
Сьогодні у нас є вакцини для запобігання більше 20 небезпечних для життя хвороб, завдяки яким люди в будь-якому віці можуть прожити більш довге та здорове життя. В даний час імунізація дозволяє щорічно запобігати 3,5-5 мільйонам випадків смерті внаслідок таких хвороб, як дифтерія, правець, кашлюк, грип та кір.
Право на імунізацію є невід’ємним правом людини. Це один із найбільш продуктивних видів інвестування в охорону здоров’я. Вакцини також мають вирішальне значення для запобігання та ліквідації спалахів інфекційних хвороб. Вони лежать в основі глобальної безпеки в галузі охорони здоров’я та залишатимуться життєво важливим інструментом у боротьбі зі стійкістю до протимікробних препаратів.
Разом з тим, незважаючи на величезний прогрес, охоплення вакцинацією останніми роками зупинилося на одному рівні, а 2020 р. навіть знизилося вперше за десятиліття. Пандемія COVID-19 та пов’язані з нею перебої протягом останніх двох років створили величезне навантаження на системи охорони здоров’я: у 2020 р. 23 мільйони дітей залишилися не охопленими вакцинацією, що на 3,7 мільйона більше, ніж у 2019 р., і є найбільшим високим показником з 2009 р.
В Україні також існує проблема профілактики інфекційних хвороб, що контролюються засобами специфічної профілактики (правець, кашлюк, дифтерія, поліомієліт, кір, краснуха, гепатит В, епідемічний паротит, грип). Починаючи з 2009 р., рівні охоплення щепленнями населення почали стрімко зменшуватися, що спричинило загострення протягом останнього десятиріччя епідемічної ситуації з цих інфекцій. Для жодної інфекційної хвороби в 2022 р. не досягнуто належного рівня охоплення щепленнями (90% і вище). У 2022 році, згідно з інформацією ЦГЗ МОЗ України, продовжується негативна тенденція зниження рівня охоплення щепленням. Наприклад, проти поліомієліту (Поліо-3) було щеплено у 2022 р. 68,9% дітей до 1 року проти 80,1% у 2021 р. та 83% у 2020 р., у зв’язку з чим Україна залишається територією високого ризику щодо формування та циркуляції вакциноспоріднених варіантів поліовірусу, циркуляції «диких» поліовірусів у разі їх завозу та пов’язаних з ними спалахів поліомієліту. Охоплення щепленнями проти кашлюку, дифтерії та правцю (АКДП-3, діти 1 року) знизилось до 72,9% у 2022 р. проти 80,0% у 2021 р.; проти кору, краснухи та епідемічного паротиту (КПК-1, діти до 1 року) – 74,1% проти 88,5%, відповідно. КПК2 (діти 6 років) – 69,1% проти 86,8%. Ураховуючи низькі показники попередніх років, продовжується накопичення неімунного (сприйнятливого) прошарку населення, що посилює в подальшому ризики виникнення спалахів та епідемій. Особливе занепокоєння викликають кір та поліомієліт, для яких в глобальному масштабі реалізуються програми ерадикації/елімінації. Крім того, вкрай важливим є контроль епідемічного благополуччя за іншими, не менш небезпечними хворобами, проти яких в Україні проводиться планова вакцинація за віком (туберкульоз, дифтерія, кашлюк, правець, гепатит В, поліомієліт, кір, краснуха, епідемічний паротит, гемофільна інфекція типу b).
Жодна вакцинація не захищає від можливості захворіти, але захищає від ускладнень, тяжкості перебігу захворювання, смертельних наслідків та інвалідності.
Інформація надана ДУ “Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України”