Численні дослідження психолого-психіатричних наслідків локальних війн та військових операцій (Афганістан, Ірак, В’єтнам) виявили психічні та поведінкові розлади у комбатантів, в тому числі підвищення відсотку посттравматичного стресового розладу серед поранених і калік до 42% в порівнянні з фізично здоровими ветеранами (від 10 до 20%), наявність больових синдромів, які важко піддаються медикаментозному лікуванню.
Реабілітація учасників бойових дій, що отримали поранення під час виконання свого громадянського обов'язку, має бути головним пріоритетом у реалізації державної політики. З 2014-го року серед головних пріоритетних завдань Національної академії медичних наук України є надання високоспеціалізованої високотехнологічної допомоги воїнам АТО. Таку допомогу військовим надають усі 36 різнопрофільних науково-дослідних інститутів Академії.
Для належної реабілітації необхідна система відповідних закладів з сучасним обладнанням та ремонтом. Одним з таких закладів на території міста Києва є
Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України.
Психоневрологічне відділення ННЦРМ НАМН України, первинною спеціалізацією якого є допомога ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС, за понад 30-річний стаж роботи накопичили унікальний досвід у обстеженні, лікуванні, покращенні стану здоров'я та реабілітації осіб, що діють у складних стресових умовах, під час надзвичайних ситуацій тощо. Саме тому, коли постала потреба в організації психореабілітаційної роботи із військовослужбовцями, що повернулись із зони бойових дій, фахівці відділення змогли швидко перепрофілювати роботу. У їхньому арсеналі унікальні дослідження, розробки, методики, реабілітаційні заходи та головне – високопрофільні спеціалісти. Вже 5-й рік поспіль серед пацієнтів відділення окрема категорія громадян – воїни АТО, добровольці, волонтери, переселенці тощо. Стан здоров'я яких вдалося значно покращити. Про що свідчать численні відгуки, подяки на адресу колективу та нові пацієнти.
Наразі цьому закладу необхідно провести ремонт та закупити сучасну техніку для виконання своїх функцій у повному обсязі. Саме тому створено проект Громадського бюджету
м. Києва № 344, який вже пройшов перший етап голосування та розгляд Громадської бюджетної комісії м. Києва.
Даний проект передбачає створення реабілітаційного центру для учасників АТО на базі психоневрологічного відділення Національного наукового центру радіаційної медицини НАМН України.
Проект 344 "Забезпеч повернення бійця до мирного життя" проходить у вигляді електронного голосування. В разі якщо ідею підтримають понад 1750 громадян, відділення отримає на розбудову та удосконалення технічної бази 3 млн грн.. Бюджетні кошти планують витратити на купівлю необхідної медичного обладнання, що значно підвищить ефективність діагностичної та реабілітаційної роботи.
Нагадаємо, це вже 2-й етап голосування, що розпочався 24 серпня і триватиме по 15 вересня 2018 р.
Тому звертаємось до всіх небайдужих підтримати наших колег своїм голосом!
Величезне прохання до всіх проголосувати за благородну ініціативу на офіційному сайті громадського бюджету столиці за посиланням:
https://gb.kyivcity.gov.ua/projects/344 на порталі#громадськийбюджеткиєва,
Будь-які питання стосовно #проект344 та процедури електронного голосування можна обговорити у групі:
https://www.facebook.com/groups/240855199959556.
Ветеранам потрібна наша підтримка!