25-річчя НАМН України

546

У 1991 р. в Національній академії наук України (тоді ще АН УРСР) було організовано відділення про­блем медицини. Але провідні учені-медики розуміли необхідність створення в Україні Академії медичних наук. В листопаді 1992 р. Верховна Рада України прийняла Закон України "Основи законодавства України про охо­рону здоров'я", до 20-ї статті якого було включено наступне:

  • "Вищою науковою медичною установою України із статутом самоврядної орга­нізації і незалежною у проведенні досліджень і розробці напрямів науко­вого пошуку є Академія медичних наук України".

На виконання цього Закону і було започатковано створення Академії. Принципи організації Академії медичних наук були обговорені на зустрічі президента Націо­нальної академії наук академіка Б. Є. Патона і академіків М. М. Амосова, О.Ф.Возіанова, Ю.І.Кундієва, О.М.Лук'янової, В.В.Фролькіса, О.О.Шалімова з Президентом України Л. М. Кравчуком. 24 лютого 1993 р. Президентом України був підписаний Указ, яким було засновано Академію медичних наук, визначено її статус, головні завдання і устано­влена чисельність наукових установ. До її складу спочатку входило 13 наукових установ.
На розвиток Указу Президента вийшла по­станова Кабінету Міністрів України, якою президентом-організатором Академії був призначений академік О.Ф.Возіанов,  призначено 25 академіків-засновників, а також визначено перелік наукових установ, що мали увійти до складу Академії.
24 лютого 2010 р. Указом Президента України № 255 (255/2010) Академії медичних наук України було надано статус "національної", відтоді вона функціонує як Національна академія медичних наук України. Нині в її складі діє 36 науково-дослідних інститутів.
24 квітня 2018 р. у Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» відбулися урочисті збори з нагоди 25-річниці заснування Національної академії медичних наук України. 

На захід завітали запрошені та гості, в числі яких відомі державні діячи, народні депутати України, авторитетні керівники та фахівці галузі, видатні вчені, творці вітчизняної медичної науки, іноземні гості, директори державних установ НАМН України, академіки-фундатори Національної академії медичних наук України, співробітники Академії тощо. 

Розпочались святкування у холлі "Українського дому", де працювала експозиція новітніх технологій та наукових досягнень у різних галузях медицини, що її представили науково-дослідні інститути НАМН України. Всіх присутніх, учасників та гостей з 25-річним ювілеєм створення Національної академії медичних наук України щиросердно привітав президент НАМН України академік Віталій Цимбалюк і урочисто відкрив святкування.

Урочисті збори з нагоди 25-ї річниці заснування НАМН України продовжились в концертному залі, де до уваги численних гостей був представлений документальний фільм про історію Академії та її 36-ти науково-дослідних інститутів.

На урочистості завітали представники Адміністрації Президента України, представники депутатського корпусу, Національної академії наук України, МОЗ України, Київської міської державної адміністрації тощо.

Чимало теплих слів звучало на адресу ювілярів – еліти медичної науки – всіх тих науковців-медиків, що щодня невтомно і злагоджено працюють на авторитет української медичної науки; що своєю чергою, у такий непростий час для вітчизняної медицини і країни в цілому, дає змогу говорити вголос про здобутки, відкриття і досягнення наших вчених, якими пишаємось не лише ми, співгромадяни і колеги. Їхній досвід цінують і у світових наукових колах. В цьому мали змогу переконатися всі присутні, коли з екрану лунали поздоровлення з різних куточків світу від колег-науковців та партнерів з США, Англії, Японії, Німеччини, Угорщини та багатьох інших країн.

Тож і можновладці, державні діячі в цей день відзначили найкращих, найталановитіших представників НАМН України. Орденами, грамотами і почесними нагородами відзначили внесок відомих персоналій у розвиток української медичної науки і НАМН України зокрема. 

Вітання від Президента України_Заст.голови АПУ Р. Павленко

Привітання від президента НАН України Б. Патона_ академік В. Кошечко

Привітання директора Департаменту з питань охорони здоров'я КМДА В. Гінзбург

Привітання народного депутата України Костянтина Іщейкіна ( член Комітету з питань бюджету Верховної Ради України).

Завершуючи урочисті збори з нагоди 25-річчя НАМН України, президент Академії висловив подяку усім гостям, партнерам і друзям за підтримку, за допомогу, за участь в житті Академії та сприяння її розвитку.

Завершились урочисті збори виступом Національного академічного оркестру народних інструментів "Наоні" (диригент народний артист України Віктор Гуцал).