В Україні стартує проект з безкоштовного обстеження пацієнток, хворих на рак яєчників, на виявлення у них мутацій в генах BRCA ½.
Прес-конференція з нагоди старту всеукраїнського проекту з обстеження пацієнток, хворих на рак яєчників, на виявлення у них мутацій в генах BRCA ½, відбулась 7 липня в Національному інституті раку за участю представників МОЗ України та провідних фахівців вітчизняної медицини.
Примітно, що фахівці НАМН України також залучені до цього масштабного всеукраїнського проекту.
Три провідні українські лабораторії – одна з яких лабораторія при Науковому центрі радіаційної медицини НАМН України, разом з Референс-центром з молекулярної діагностики МОЗ України та лабораторією молекулярно-генетичної діагностики Національного інституту раку – прийняли рішення надати можливість усім пацієнткам з раком яєчників безкоштовно обстежитися на виявлення у них мутацій в генах BRCA ½, здати аналіз буде можливо по всій території України. Науковими дослідженнями доведено, що саме мутації в цих генах пов’язані з ризиком виникнення раку яєчників. У більшості розвинених країн тест на визначення мутацій внесений у протоколи обстежень пацієнток з Раком яєчників.
В Україні цей проект є першою спробою масштабного обстеження жінок з таким діагнозом.
Як відомо, щороку в Україні 4 500 жінок чують цей діагноз, у 70 % з них хворобу виявляють на пізній стадії, коли шанси на одужання – мінімальні.
Мутації в генах BRCA ½ підвищують ризик захворіти на рак грудей і яєчників, тому пацієнткам з уже встановленим діагнозом важливо знати свій статус для визначення ефективної програми лікування. А для родичів хворих на рак яєчників знання про наявність мутацій в родині є важливим сигналом про те, чи потрібно їм самим пройти цей тест і вжити заходів, аби не пропустити рак на ранній стадії.
В рамках проекту протягом 2015 року заплановано обстежити понад 500 пацієнток, хворих на рак яєчників, на виявлення у них мутацій в генах BRCA ½ . Проект розраховано на декілька років та проводитиметься в усіх регіонах України. Матеріалом для дослідження є кров. За наявності направлення від лікуючого лікаря відбуватиметься забір в обласних онкологічних диспансерах України, зразки передаватимуться до Києва у відповідну лабораторію, а результати надсилатимуться поштою. При позитивному результаті кожна пацієнтка отримає безкоштовну консультацію генетика та онколога.
Прес-служба НАМН України
за матеріалами повідомлення прес-служби МОЗ України:
http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20150707_d.html