80-річчя з дня народження академіка-фундатора, 1-го президента НАМН України Олександра Возіанова (1938 – 2018)

538

На пошанування видатного вченого
Сьогодні, 2 жовтня, світова медична та академічна спільнота вшановують пам'ять видатного українського вченого, хірурга-уролога, визначного організатора вітчизняної медичної науки, фундатора Академії медичних наук України та її першого президента-організатора академіка НАН та НАМН України

Олександра Федоровича Возіанова (1938 – 2018)

У 1993 році О. Возіанов був призначений першим президентом–організатором Академії, провів велику роботу з її створення і очолював Академію до 2011 року.

За часів президенства Олександра Федоровича Академія стала авторитетною науковою медичною організацією, відомою не лише в Україні, а і за її межами та отримала статус національної  24 лютого 2010 р. (Указ Президента України № 255 (255/2010).

Олександр Федорович Возіанов – видатний український вчений-медик, хірург, один із лідерів європейської та світової урології.

Він народився 2 жовтня 1938 року у м. Мелітополі,  закінчив у  1962 році  Київський  медичний  інститут ( нині Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця), з 1968 року працював на кафедрі урології цього інституту, де пройшов шлях від асистента до завідувача кафедри. З 1987 по 2011 рік очолював  Інститут урології  НАМН України.

Наукові розробки О.Ф.Возіанова становлять вагомий внесок у фундаментальну і прикладну медицину. Головні напрями його наукової діяльності  пов’язані з розробкою нових ефективних методів діагностики та хірургічного лікування основних урологічних захворювань. Загальне визнання набули його роботи з проблем пухлин передміхурової залози. Велике значення мають його дослідження з вивчення клітинних і молекулярних механізмів розвитку раку січового міхура і впливу на цей процес
радіаційного забруднення середовища після аварії на ЧАЄС.

Ним вперше розроблена класифікація передпухлинних станів і раку передміхурової залози і сечового міхура, розроблена оригінальна методика операцій з вилучення доброякісних пухлин передміхурової залози.
О.Ф.Возіанов  заснував першу в Україні лабораторію термодіагностики, відкрив перше відділення екстракорпорального дроблення каменів нирок та відділення ендоскопічної урології.

Результати досліджень О.Ф. Возіанова опубліковані більш як в 600 наукових працях. Він створив велику школу урологів, підготувавши понад 40 докторів та кандидатів наук.

Заслуги О.Ф.Возіанова у розвитку медичної науки широко визнані в Україні та за кордоном. Він був обраний головою Української урологічної асоціації, постійним членом Міжнародної, Європейської та Американської урологічних асоціацій, членом  Академій наук ряду зарубіжних країн. Його діяльність відзначена також багатьма  вітчизняними та іноземними нагородами.

Герой України, академік НАН та НАМН України, Заслужений діяч науки України, двічі Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор медичних наук, професор.

До свого 80-річчя Олесандр Федорович Возіанов не дожив півроку. Серце блискучого хірурга, що своїми руками врятував життя десяткам тисяч хворих, перестало битися 7 травня 2018 року. 

СУМУЄМО

ВШАНОВУЄМО

ПАМ'ЯТАЄМО