Група експертів працює над розробкою стратегії з планування і здійснення моніторингу щитовидної залози в популяціях, які могли постраждати від радіаційного опромінення в результаті ядерної аварії.
23 – 25 жовтня 2017 року у м. Ліоні (Франція) відбулася перша нарада експертної групи проекту «Моніторинг щитовидної залози після ядерних аварій (TM-NUC)».
Метою проекту TM-NUC (Thyroid Monitoring after Nuclear Accident) є оцінка останніх наукових даних про епідеміологію, перебіг та лікування раку щитовидної залози, розробка принципів ультразвукового дослідження щитовидної залози після ядерних аварій, з метою розробки принципів моніторингу стану щитовидної залози в популяціях, які можуть постраждати від радіаційного опромінення в результаті ядерних аварій. Проект TM-NUC фундується Міністерством навколишнього середовища Японії.
Для досягнення цілей проекту Міжнародне агентство з дослідження раку (IARC) заснувало міжнародну групу експертів з моніторингу щитовидної залози після ядерних аварій. Група експертів складається з 16 членів із 11 країн, що працюють за різними науковими напрямами, включаючи скринінг раку, радіаційну епідеміологію, радіаційну дозиметрію, патоморфологію, онкологію, ендокринологію та хірургію. Більшість експертів беруть активну участь в ряді дослідницьких проектів, пов'язаних з ядерними аваріями, таких як аварія на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році.
До міжнародної групи експертів входить і єдиний представник від України – академік Микола Дмитрович Тронько, віце-президент Національної академії медичних наук України, директор ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В. П. Комісаренка НАМН України». Зауважимо, академік Тронько має великий досвід у вивченні впливу радіоактивного випромінювання на залози внутрішньої секреції в клініці та експерименті та керує рядом міжнародних наукових проектів, пов'язаних з вивченням впливу наслідків Чорнобильської катастрофи на стан щитовидної залози. Під час наради Тронько М.Д. виступив перед іноземними колегами із доповіддю «Thyroid cancer screening after Chernobyl accident» («Скринінг раку щитовидної залози після аварії на ЧАЕС (планування і реалізація»).
Безперечно, дослідницький та клінічний досвід Миколи Тронька та науковців очолюваного ним Інституту в цій тематиці неоціненний для групи експертів такого рівня. Це по праву слугує визнанням наукового рівня та досвіду нашого вченого, а також є підтвердженням високого статусу для самої Академії.
У січні 2018 року Міжнародна група експертів відвідає з візитом Фукушиму за запрошенням Агенства з вивчення раку і Міністерства навколишнього середовища Уряду Японії. Цей візит організований Дослідницькою асоціацією з ядерної безпеки і проводитиметься в рамках проекту «Міжнародна експертна група з довгострокових стратегій для моніторингу щитовидної залози після ядерних аварій».
На фото: академік НАМН України Микола Тронько в складі групи міжнародних експертів (четвертий зліва у верхньому ряду)