До 25-річчя НАМН України. Презентація документального фільму

538

Інтернет-версія повнометражного документального фільму до 25-річчя Національної академії медичних наук України
24 квітня 2018 року в рамках урочистого засідання з нагоди 25-річного ювілею заснування Національної академії медичних наук України, що проходило в Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім», відбулась прем’єра повнометражного документального фільму (автор ідеї та співавтор сценарію — Віталій Цимбалюк, режисер — Анна Рибачук), де відобразилася історія та сьогодення Академії та діяльність кожної з 36 наукових установ НАМН України.

На офіційній прем’єрі фільму в день знакового ювілею були присутні представники Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, депутатського корпусу Верховної Ради України, Національної академії наук України, МОЗ України, Київської міської державної адміністрації та гості, в числі яких відомі державні діячі, авторитетні керівники та фахівці галузі, видатні вчені, творці вітчизняної медичної науки, іноземні гості, директори державних установ НАМН України, академіки-фундатори Національної академії медичних наук України, співробітники Академії – всі причетні до творення її історії, сьогодення та майбутнього.

Чимало теплих відгуків прозвучало на адресу авторів та героїв фільму – еліти медичної науки – всіх тих науковців-медиків, що щодня невтомно і злагоджено працюють на авторитет української медичної науки. Що своєю чергою, у такий непростий час для вітчизняної медицини і країни в цілому, дає змогу говорити вголос про здобутки, відкриття і досягнення наших вчених, якими пишаємось не лише ми, співгромадяни і колеги. Високо цінують український медичний досвід і у світових наукових колах. В цьому мали змогу переконатися всі присутні, коли з екрану лунали поздоровлення та схвальні відгуки про міжнародну співпрацю з різних куточків світу від колег-науковців та партнерів з США, Англії, Японії, Німеччини, Угорщини та багатьох інших країн. 

Цьогоріч Національній академії медичних наук України – 25 років. Чверть століття вона демонструє світові надзвичайний творчий потенціал, обумовлений високим професіоналізмом і беззаперечним талантом українських вчених і лікарів. 

36 різнопрофільних наукових установ, 44 дійсних члена та 80 членів-кореспондентів, 25 іноземних членів, понад 15 тисяч співробітників, з них більш ніж 3500 наукових працівників, понад  2 тисячі кандидатів та докторів наук. За цими цифрами – конкретні історії сотень тисяч врятованих життів та мільйони людей, долю яких було змінено на краще професіоналами в білих халатах. Щодня їхня майстерність, знання і безкінечна самовіддача утверджують перемогу життя над недугою, повертають втрачене здоров’я, дарують шанс на повноцінне життя та творчість. І у даному фільмі представлені деякі з найбільш яскравих життєвих історій пацієнтів, врятованих після серйозних поранень в результаті бойових дій на сході України.

До речі, співпраця цивільних медиків НАМН України з медиками військовими – нові умови, продиктовані часом. Адже у 2018-му році Україна набуває найбільшого в світі досвіду організації медичного забезпечення під час гібридної війні. Система військової медицини за 4 роки війни  повністю перезавантажена – і в цьому колосальний внесок спеціалізованих фахівців академічних  інститутів. Нові виклики, робота в операційних по кілька діб за межею можливостей організму – і за деякими показниками вітчизняні медики досягають найкращих результатів у світовій практиці, рятуючи навіть поранених в голову, спинний мозок та серце. Це також відображено у фільмі, присвяченому діяльності НАМН України.

Відкриття і випробовування, досліди і розробки, ризики і перемоги. Це – історія Національної  академії медичних наук України, вчені якої не лише рятують життя, а щодня творять медичну науку у кожному з інститутів, про які  докладно йдеться у фільмі.

“Коли ми готувались до урочистих Загальних зборів з нагоди 25-річчя заснування Академії, – розповідає Президент НАМН України, автор ідеї створення фільму, академik Віталій Цимбалюк, –  то вирішили відійти від давньої традиції усної звітної доповіді очільника НАМН України, у якій він перед поважними зборами підбиває підсумки, окреслює найбільші перемоги і досягнення, акцентує увагу на пріоритетних завданнях та напрямках розвитку сучасної медичної науки, окреслює стратегії, відзначає передові Інститути, наукові прориви тощо. Хотілось привнести щось яскраве, динамічне у традиційні форми виступу, що відображало би теперішні тенденції, адже це цілком відповідає тим сучасним розробкам і науковим відкриттям, які сьогодні роблять наші українські науково-дослідні інститути, наші молоді і досвідчені вчені.

Так і виникла ідея відобразити все це у науково-популярній кінострічці, де ми намагались розповісти про основні наші напрацювання, що ними сьогодні по праву можуть пишатися як самі вчені, так і всі українці, бо цей досвід – це вже наше спільне національне надбання. Сучасна українська медична наука, заснована на традиціях корифеїв М. Амосова, О. Лук’янової, О. Возіанова, О. Шалімова, В. Фролькіса, В. Філатова, О. Коломійченка, В. Данилевського, Д. Чеботарьова, А. Ромоданова, М. Стражеска, С. Григор’єва, В. Гусака, М. Ситенка та багатьох інших нині має живе і багатообіцяюче продовження у праці їхніх колег, послідовників, молодих учнів. “

Приємного перегляду!