До Всесвітнього дня безпеки пацієнтів

85

17 вересня 2024 року на базі Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Кафедра гігієни, безпеки праці та професійного здоров’я за участі ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» було поведено Науково-практичну конференцію з міжнародною участю до Всесвітнього дня безпеки пацієнтів.

Вже 5-й рік поспіль Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України є співорганізатором цих традиційних заходів. Програмні питання, які розглядалися на конференції:

  • Парадигма безпечного лікарняного середовища: суть і право на існування.
  • Значення діагностики для забезпечення безпеки пацієнта.
  • Безпека лікарняного середовища в умовах воєнних дій.
  • Роль пацієнтів у забезпеченні безпеки надання медичної допомоги.
  • Безпека пацієнтів і якість надання медичної допомоги.
  • Дефекти надання медичної допомоги, їх структура і основні причини.
  • Правові і етичні аспекти безпеки пацієнтів.
  • Безпека та гігієна праці персоналу, виробничий травматизм і професійна захворюваність у медичній галузі.
  • Сучасні стратегії та інструменти забезпечення безпечного лікарняного середовища.
  • Питання безпеки пацієнтів у системі додипломної медичної та безперервної професійної освіти.
  • Історія, стан та перспективи розвитку гігієни, як основи громадського здоров’я.

ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» представив дві доповіді.

Доповідь на тему «Планування та будівництво сучасних безпечних лікарняних закладів: державне регулювання» авторів: завідувача лабораторії гігієни планування та забудови населених місць д-р. мед. наук, проф. Махнюк В. М., ст. н. с., канд. біол. наук Могильного С. М. присвячена створенню безпечного внутрішньо-лікарняного середовища в сучасних закладах охорони здоров’я України.

Реалії сьогодення свідчать про нагальну потребу у відбудові пошкоджених/зруйнованих 1 740 об’єктів ЗОЗ (1 537 пошкоджені, з них 203 – зруйновані повністю) внаслідок повномасштабного вторгнення рф в Україну. Станом на початок 2024 р. відбудовано 509 медичних закладів і 357 відбудовано частково. У «Плані відновлення України упродовж 2023-2025 рр.», затвердженому Урядом України, передбачено ремонт ЗОЗ, які зазнали пошкоджень, та повну відбудову тих, які були повністю знищені (міністр охорони здоров’я України В. К. Ляшко, 2024 ).

В таких умовах гостро постало питання збереження процесів функціонування закладів охорони здоров’я та створення безпеки для здоров’я та життя як пацієнтів, так і медичного персоналу. Такі нові умови життя затребували внесення низки змін та доповнень до законодавства та розробки нових нормативних документів.

У рамках НДР «Гігієнічна оцінка містобудівної документації населених пунктів, які постраждали в результаті бойових дій, для створення умов безпечного проживання населення» (АМН.03.23) фахівцями лабораторії гігієни планування та забудови населених місць ДУ «ІГЗ НАМНУ», взято участь у створенні ДБН В.2.2-5:2023 «Захисні споруди цивільного захисту», які затверджені наказом Мінрегіону України від 10.08.2023 №702.

Діяльність фахівців лабораторії гігієни планування та забудови населених місць за напрямом «Гігієнічні аспекти створення безпечного середовища для населення житлової та громадської забудови в умовах воєнного стану та в період відбудови України» спрямована і надалі на підсилення безпекової детермінанти громадського здоров’я шляхом створення оптимальних умов колективного цивільного захисту населення у спорудах цивільного захисту громадської забудови на період воєнного стану та повоєнного використання цих споруд за подвійним призначенням.

Професор Скалецький Ю. М. представив доповідь групи авторів «Вітчизняна нормативна база з безпеки пацієнтів в аспекті світових тенденцій», де викладено широку картину становлення проблеми безпеки пацієнтів як однієї із пріоритетних у охороні здоров’я. Звіт Американського інституту медицини «Людині властиво помилятися: розбудова більш безпечної охорони здоров’я» (Kohn LT et al., 1999), де було показано, що в США від помилок медичного персоналу щороку помирає близько 100 тис. громадян привернув увагу світової медичної спільноти. Вже в 2002 році ВООЗ приймає декларацію «Якість медичної допомоги: безпека пацієнтів», а при секретаріаті ВООЗ започатковано Альянс з безпеки пацієнтів.

Безпека пацієнтів визнається ВООЗ базовим принципом охорони здоров’я і в даний час визнається в якості серйозної та потенційно запобіжної проблеми глобального громадського здоров’я. Після 2000 року парламенти низки країн проголосували законодавчі акти з безпеки пацієнтів.

Фахівці лабораторії безпекових стратегій охорони здоров’я ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України» взяли участь у прийнятті МОЗ України Концепції управління якістю медичної допомоги у галузі охорони здоров’я в Україні на період до 2020 року, в якій враховано міжнародний досвід у цій сфері до 2000 року (тобто без врахування безпекової складової), та відповідного плану імплементації цієї концепції є яскравою ознакою відсутності належної інформаційної та наукової підтримки діяльності міністерства. Більше того реалізація вітчизняної Концепції управління якістю медичної допомоги у галузі охорони здоров’я у 2017 році була практично припинена. У висновках доповіді констатовано, що:

Проблема безпека пацієнтів в Україні у широкому сенсі не ідентифікована.

Міжнародний і регіональний досвід з забезпечення безпеки пацієнтів не враховується вітчизняною медичною практикою, або враховується переважно із відставанням більш ніж на 10 років.

В Україні переважає безсистемний фрагментарний підхід до розбудови безпечного лікарняного середовища, що не дозволяє розраховувати на успіх цієї діяльності.

Напрацювання наукових установ НАМН України та закладів медичної освіти 3-4 рівнів акредитації щодо безпекових стратегій у медичній практиці досі не мають широкого впровадження. А оскільки термін реалізації концепції був розрахований на період до 2020 року, то сьогодні і де-юре і де-факто не лише якість медичної допомоги, але й безпека пацієнтів знаходяться поза увагою держави.

Ситуація з безпекою та гігієною праці медичного персоналу бажає бути набагато кращою.

Джерело інформації: ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»

https://health.gov.ua/events/main-events-of-the-institute-2024/25-09-2024-to-the-world-patient-safety-day/