Куріння – безпечна звичка чи безвідповідальність за своє здоров’я?

1354

Незважаючи на те, що проблема руйнівних аспектів куріння широко обговорюється в медичній літературі, в Україні залишається дуже багато курців.

Куріння є однією з найбільш серйозних проблем для здоров’я людей в усьому світі, які коли-небудь виникали. Щорічно, за даними ВООЗ, куріння призводить майже до 7 мільйонів випадків смерті, з яких понад 6 мільйонів випадків відбувається серед споживачів та колишніх споживачів тютюну і більше 890 000 – серед некурящих людей, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму (пасивне куріння). Якщо не буде вжито термінових заходів, число щорічних летальних випадків до 2030 року може перевищити вісім мільйонів.

У тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, з яких 250 відомі як шкідливі, а більше 50 – як канцерогени. І активні, і пасивні курці піддаються шкідливому впливу тютюну, адже не існує безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму. Серед дорослих людей вторинний тютюновий дим викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, включаючи ХОЗЛ, ішемічну хворобу серця та рак легенів. У вагітних жінок пасивне куріння призводить до народження дітей з низькою масою тіла.

Тютюновий дим є головною причиною розвитку хронічного обструктивного захворювання легень від якого, за даними експертів ВООЗ, страждає 65 мільйонів чоловік у світі та згідно з прогнозами до 2030 року яка стане третьою за значимістю причиною смертей у світі (щорічно помиратиме до 8,3 мільйонів осіб).

Встановлено, в порівнянні з некурящими, курці в 13 разів частіше хворіють на стенокардію, в 12 разів – на інфаркт міокарда. У тих, хто викурює в місяць приблизно 38 пачок сигарет, атеросклерозом вражена одна серцева артерія, 45 пачок – дві артерії, 67 пачок – три артерії. Чоловіки у віці 45 років і молодше, що викурюють більше 25 сигарет на добу, в 10-15 разів частіше вмирають від гострих серцевих нападів, ніж некурящі. У чоловіків у віці до 55 років, хто кинув палити, ризик загибелі від гострого серцевого нападу при ІХС зменшується протягом 5 років в два рази, а в подальшому наближається до ризику у некурящих. Куріння обумовлює більш 80% всіх смертей від ІХС у чоловіків у віці 35-44 років і 27% у віці 45-64 років. У чоловіків, що викурюють 20 сигарет і більше в день, такі фактори, як підвищений вміст холестерину в крові, гіпертонія, цукровий діабет збільшують ступінь ризику померти від ІХС в 5-8 разів. 62% раптово померлих від ІХС жінок багато і часто курили, причому середній вік їх був на 19 років менше, ніж у некурящих. У жінок, що курять, інфаркт міокарда розвивається в 3 рази частіше, ніж у некурящих. Куріння є причиною смерті від ІХС серед чоловіків до 65 років в 25% випадків. Майже чверть усіх випадків смертей від ІХС осіб працездатного віку пов’язана з курінням. Курці від ураження судин серця вмирають в середньому на 19 років раніше. Середній вік померлих від серцевих нападів – 67 років, а у курців – 47 років. 90% хворих, які перенесли інфаркт міокарда у віці молодше 40 років, – курці. Встановлено, що куріння є головною причиною смерті від інфаркту міокарда чоловіків у віці до 50 років.

Упродовж останніх років українці суттєво змінили своє ставлення до куріння: усе ще курять 23 % дорослих, але половина з них розуміє шкоду для здоров’я і хоче позбутись нікотинової залежності і замінюють звичайні сигарети на електронні. За результатами Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну, проведеного за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я у 2017 році, встановлено, що 18,4 % школярів віком 13–15 років є постійними споживачами електронних сигарет, а понад 40 % щонайменше один раз робили спробу курити . У США в 2017 році куріння звичайних сигарет досягло найнижчого рівня за всю історію спостережень, але за останнє десятиліття число користувачів електронних сигарет зросло майже до 11 мільйонів дорослих. Наразі відсутні клінічні докази безпечності використання електронних сигарет, натомість проводиться масштабна політика популяризації вейпів, особливо серед молоді, що викликає суттєве занепокоєння медичної спільноти.

Електронна сигарета є портативним електронним продуктом і складається з картриджа з ароматичною рідиною, з’єднаного з розпилювачем (випарником) і акумулятором, та має кнопку для ввімкнення і перемикання. До складу рідини картриджа електронних сигарет може входити нікотин, а також щонайменше 31 токсична хімічна сполука, зокрема акролеїн, діацетил, формальдегід, пропіленгліколь, гліцерин, рівень концентрації яких зростає залежно від температури (нагрівання до 300 °С) та типу вейпу. У парі, що виникає у процесі вейпінгу, немає продуктів горіння тютюну й паперу (сажі та смоли), як під час паління традиційних сигарет. Утім, від цього пара не стає нешкідливою. Ароматичні рідини, по суті, є харчовими добавками, однак саме для споживання для їжі, а не для вдихання. Пара у вигляді крапель осідає у легенях, порушуючи мукоциліарну функцію, через це у кров потрапляє менше кисню. Уже доведено, що вейпінг може призводити до хронічних захворювань легень.

Результати експериментального дослідження, яке опублікувало видання «Thorax», показали, що пара від електронної сигарети пригнічує імунну відповідь у легенях та різко посилює ризик запалення. Було встановлено, що пара з вейпів викликає запалення і порушує діяльність альвеолярних макрофагів — клітин, які видаляють потенційно шкідливі частинки пилу, бактерії та алергени, і призводить до формування гістологічних змін, які характерні для хронічних обструктивних захворювань легень. Були описані випадки спонтанного пневмотораксу у вейперів.

Американське товариство з вивчення раку (American Cancer Society) у 2018 році опублікувало офіційний документ, де чітко означено, що електронні сигарети не варто застосовувати в будь-якій ситуації, зважаючи на шкоду для здоров’я, вони не є заміною звичайних сигарет для відмови від тютюнової залежності. Незважаючи на те, що куріння звичайних сигарет є провідною причиною смерті в усьому світі, нещодавно виявили нову хворобу під назвою EVALI, або вейпасоційоване ушкодження легень, яка призвела майже до 1900 випадків тяжкої хвороби легень та щонайменше 37 смертей на цей час.

Електронні сигареті, ні в якому разі, не допомагають кинути курити, а тільки формують нову залежність. Викладена наукова інформація красномовно свідчить про високу згубність куріння звичайних або електронних сигарет. Тому кожному, хто дорожить життям, доцільно відмовитись від куріння.

Статтю підготували:

Г. С. Ісаєва, д.мед.н., в.о. завідуючої відділу кардіопульмонології; А.Ю. Токарєва, молодший науковий співробітник відділу кардіопульмонології ДУ «Національний інститут терапії ім.Л.Т.Малої НАМН України», м.Харків.