Мови жестів для всіх! Міжнародний тиждень глухих 2020

2422

Міжнародний тиждень глухих (IWD) є ініціативою Всесвітньої федерації глухих (WFD) і вперше був проведений в 1958 році в Римі, Італія, і з тих пір перетворився в глобальний рух за єдність глухих і узгоджену пропагандистську діяльність, спрямовану на підвищення обізнаності про проблеми, з якими глухі люди стикаються в своєму повсякденному житті.

https://www.un.org/en/observances/sign-languages-day

Він щорічно відзначається світовою спільнотою глухих в останній повний тиждень вересня в ознаменування того ж місяця, коли відбувся перший Всесвітній конгрес WFD в 1951 році.

23 вересня 1951 р. – цей день знаменує народження організації, що займається захистом прав людини, однією з основних цілей якої є збереження жестових мов і культури глухих як попередніх умов для реалізації прав глухих.

Міжнародний тиждень глухих відзначається за допомогою різних заходів, що проводяться спільнотами глухих по всьому світу.

Ці заходи вітають участь всіх членів спільнот глухих, в тому числі їх сім’ї, професійних та акредитованих перекладачів жестової мови, однолітків, а також участь різних зацікавлених сторін, таких як національні уряди, національні та міжнародні правозахисні організації, і організації людей з обмеженими можливостями.

Міжнародний день жестових мов вперше був організований в 2018 році в рамках Міжнародного тижня глухих.

Міжнародний день жестових мов – це унікальна можливість підтримати і захистити мовну самобутність і культурну різноманітність всіх глухих та інших користувачів жестової мови.

У 2020 році Всесвітня федерація глухих оголошує конкурс Global Leaders Challenge, який спрямований на сприяння використанню жестових мов місцевими, національними та світовими лідерами в партнерстві з національними асоціаціями глухих в кожній країні, а також іншими організаціями, очолюваними глухими.

За даними Всесвітньої федерації глухих, в світі налічується близько 72 мільйонів глухих. Більше 80% з них живуть в країнах, що розвиваються. В сукупності вони використовують більш 300 різних жестових мов.

Мови жестів – це повноцінні природні мови, структурно відмінні від розмовних мов. Існує також міжнародна мова жестів, яким глухі люди користуються на міжнародних зустрічах і неформально під час подорожей і спілкування. Він вважається піджінізованою формою мови жестів, яка є не такою складною, як природні мови жестів, і має обмежений лексикон.

Конвенція про права інвалідів визнає і заохочує використання жестових мов. Вона роз’яснює, що жестові мови прирівнюються за статусом до розмовних мов, і зобов’язує держави-учасники сприяти вивченню жестової мови і просувати мовну ідентичність глухих.

Генеральна Асамблея ООН проголосила 23 вересня Міжнародним днем жестових мов, щоб привернути увагу до важливості мови жестів для повної реалізації прав людини глухих.

У постанові про заснування цього дня визнається, що ранній доступ до мови жестів і послуг на мові жестів, включаючи якісну освіту на мові жестів, має життєво важливе значення для росту і розвитку глухих людей і має вирішальне значення для досягнення погоджених на міжнародному рівні цілей в області розвитку. Вона визнає важливість збереження жестових мов як частини мовного та культурного розмаїття. Вона також підкреслює принцип «нічого про нас без нас» з точки зору роботи з громадами глухих.

Темою Міжнародного тижня глухих у 2020 році буде «Підтвердження прав людини глухих».

Підтвердити підтримку повних прав людини для всіх глухих можна підписавши Хартію WFD про права жестової мови для всіх. https://www.un.org/en/observances/sign-languages-day