Сьома науково-практична конференція з міжнародною участю «Глаукома + 2022» була з успіхом проведена 9–10 вересня цього року в м. Києві, незважаючи ні на напруження військового стану в Україні, ні на реальний ризик непередбачених ситуацій та умови частих повітряних тривог, пов’язаних з російською агресією. Зважаючи на велику моральну підтримку наших офтальмологів нами було прийнято єдине правильне рішення: «Глаукома + 2022» має відбутися, на жаль цього року із застосуванням інформаційно-комунікативних технологій.
Організаторами конференції виступили ПВНЗ «Київський медичний університет», КНП «Київська міська клінічна лікарня №1», ГО «Українське глаукомне товариство».
Незважаючи на всебічні складнощі, життя продовжується і ми намагаємося утримати активний рівень нашої професійної діяльності як у практичному, так і в науковому просторі.
В ході підготовки ми відчули величезну підтримку наших друзів –професорів з Європи, США, Канади та Аргентини, які представили 14 докладів з найсучасніших питань офтальмології, що і стало візитною карткою цього заходу.
З огляду на війну в країні питання глаукоми, травми ока та решти важливих аспектів офтальмології не тільки залишилися в фокусі уваги, але і набули певних особливостей, що сьогодні потребують ретельної уваги та можливої корекції.
Теми програмних доповідей були присвячені не тільки проблемам глаукоми, але і питанням, що сьогодні вважають ключовими у складні часи військового стану в країні.
Так, головними питаннями до обговорення були:
-
Медикаментозний супровід глаукомного пацієнта в мирний час .
-
Медикаментозний супровід глаукомного пацієнта в умовах війни.
-
Новітні технологіі та стандарти діагностики глаукоми.
-
Глаукома та синдром сухого ока: дві сторони однієї медалі.
-
Стресс та його всебічні наслідки.
-
Досвід лікування цивільної та військової травми ока.
-
Штучний інтелект: реальні перспективи та можливості.
-
Дренуючі пристрої в хірургії глаукоми. Так чи ні?
-
Глаукома і катаракта в мирний час та в умовах війни.
-
Сучасні питання нехірургічного лікування глаукоми.
-
Хірургія VS лазерне лікування глаукоми. Що і коли?
-
Хвороба сухого ока та хірургія переднього відрізку ока в нестандарних умовах.
В обговоренні організаційних питань прийняли участь президент ПВНЗ «Київський медичний університет» Олександр Поканевич, ректор ПВНЗ «Київський медичний університет» Борис Івнєв, директор КНП «Київська міська клінічна лікарні №1» Олександр Іванько та голова ГО «Українське глаукомне товариство» Зоя Веселовська.
З лекціями та в обговоренні найгостріших питань офтальмології прийняли участь відомі професори з України та Світу: перший президент EGS Fotis Topouzis (Греція), президент Європейського товариства катарактальних та рефракціних хірургів Oliver Findl (Австрія), віце-президенти EGS Anja Tuulonen (Фінляндія) та Саrlo Traverso (Італія), президент глаукомного товариства Турції Ilgaz Yalvac (Турція), директор Інституту Глаукоми з Монреалю Paul Garasymowycz (Канада), президент Глаукомного товариства Чехії Marek Fichtl, президент спілки офтальмохірургів Польщі Robert Rejdak (Польща), професори Andrzej Grzybowski (Польща) та Jaromir Wasyluk (Польща), Ulrich Spandau (Швеція), Ana Sansеau (Аргентіна).
З української сторони лекції та доповіді представили керівник проекту «Глаукома +2022» академік НАМНУ, проф. Зоя Веселовська (Київ), чл.-кор. НАМНУ Сергій Риков (Київ), проф. Павло Бездітко (Харків), проф. Наталія Малачкова (Вінниця), проф. Наталія Веселовська (Київ), проф. Ірина Шаргородська (Київ), проф. Валерій Сердюк (Дніпро), к.м.н. Жанна Муравей (Харків), к.м.н. Василь Шевчик (Чернигів), проф. Галина Дрожжина (Одеса), проф. Сергій Дмитрієв (Одеса), к.м.н. Олена Івановська (Одеса), проф. Ольга Недзвецька (Харків), проф. Ігор Новицький (Львів), к.м.н. ОлегПархоменко (Київ), к.м.н. Георгій Пархоменко (Київ), Ольга Пятіізбянцева (Київ), Олександр Жоголєв (Київ), д.м.н. Юлія Панченко (Київ), к.м.н. Костянтин Зуєв (Київ).
Під час конференції було анонсовано проект української настанови «Глаукома. Стандарти діагностики та лікування», розробленої групою українських та міжнародних експертів з глаукоми за матеріалами 5-го видання Європейської настанови «Термінологія та настанова з глаукоми» (2020р.).
Невдовзі наші офтальмологи зможуть ознайомитися з цим важливим документом та впровадити його принципи у свою практику.
Важливо, що цей масштабний захід відбувся саме в Україні, що в черговий раз показало нашу єдність та велику підтримку світової офтальмологічної спільноти. Це дозволило нашим офтальмологам, не покидаючи робочі місця та своїх хворих в різних куточках України, ознайомитися з останніми новаціями світової та вітчизняної офтальмології.
Ми разом працюємо на перемогу.
Все буде Україна !
Керівник проекту «Глаукома + 2022»,
Академік НАМН України, д.м.н., професор
Зоя Веселовська