Обстеження очей може допомогти виявити людей похилого віку, яким загрожує деменція

83

Обстеження очей у літніх дорослих може виявити не тільки проблеми із зором. Нове дослідження підтверджує докази того, що певні типи проблем із зором можуть вказувати на підвищений ризик деменції.

Лікарі рекомендують всім здоровим дорослим пройти базове обстеження очей у офтальмолога до 40 років. Люди похилого віку старше 65 років повинні відвідувати офтальмолога кожні один-два роки.

Це дослідження має посилити бажання захищати очі з віком. Це приносить користь нашому загальному здоров’ю, а також може допомогти захистити наше когнітивне здоров’я.

Лікарі давно спостерігали зв’язок між втратою зору та зниженням когнітивних функцій. Багато досліджень показали, що люди похилого віку з порушенням зору мають удвічі більший ризик розвитку таких захворювань, як деменція та хвороба Альцгеймера. Масштабне дослідження 1200 дорослих підтверджує докази цього зв’язку. Дослідники спостерігали за зором дорослих із деменцією протягом 16 років, перевіряючи три різні типи втрати зору. Вони також вимірювали мову, пам’ять, увагу та різноманітні показники розумової спритності дорослих, включаючи здатність планувати, бути уважними, запам’ятовувати інструкції та жонглювати кількома завданнями. Ось що виявило нове дослідження: люди з найгіршою гостротою зору мали найбільший ризик погіршення мови та пам’яті. Ті, хто відчував труднощі з виявленням об’єктів на тлі однакового кольору, також відомий як контрастна чутливість, мали вищий ризик погіршення мови, пам’яті, уваги та зорово-просторових здібностей.

Поширені причини погіршення зору включають вікову макулярну дегенерацію, глаукому та катаракту. Тобто певні стани здоров’я впливають як на зір, так й на когнітивні функції. Втрата зору сприяє депресії або соціальній ізоляції, що, у свою чергу, може вплинути на когнітивні функції. Нещодавнє дослідження, проведене в Південній Кореї, показало, що люди з порушеннями зору та слуху мають вдвічі більше шансів на розвиток деменції, ніж люди з одним або жодним порушенням.

Але нові відкриття показують одну важливу річ: важливість регулярних оглядів очей для людей похилого віку, які можуть не тільки допомогти виявити втрату зору на ранній стадії, але й виявити людей похилого віку, яким загрожує деменція.

З дослідженням можна ознайомитися за посиланням: https://www.aao.org/eye-health/news/elderly-aging-eye-exam-dementia-vision-alzheimer

Джерело інформації: ДУ « Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України»

https://institut-filatova.com.ua/obstezhennia-ochej-mozhe-dopomohty-vyiavyty-liudej-pokhyloho-viku-iakym-zahrozhuie-dementsiia/