Поради до Всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертензією

863

В Україні кожен 3-й дорослий має підвищений артеріальний тиск. Така сама тенденція спостерігається і у світі. Через високий тиск зростає ризик розвитку мозкового інсульту, інфаркту міокарда, серцевої чи ниркової недостатності. У світі підвищений артеріальний тиск спричиняє близько 7,5 мільйонів смертей щороку. Це понад 12% від загальної кількості. https://bit.ly/2SyJrun

Більшість людей з високим тиском не мають ознак або симптомів, навіть якщо показники артеріального тиску досягають небезпечно високих рівнів. В той час деякі люди в разі підвищення тиску можуть мати головний біль, задишку або носові кровотечі. Але ці ознаки і симптоми не є специфічними і зазвичай не проявляються, поки тиск не досягне важкого або небезпечного для життя рівня.

Регулярне вимірювання артеріального тиску допоможе вчасно виявити проблеми зі здоров’ям на початковому

Науковий керівник відділеня гіпертонічної хвороби ДУ “ННЦ “Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска” НАМН України”, доктор медичних наук Л.А. Міщенко

етапі та звернутися до лікаря, а відтак, уникнути небажаних наслідків. Лікар-кардіолог Лариса Міщенко розповіла про основні речі стосовно артеріального тиску, які варто знати кожному.

Для дорослої здорової людини оптимальним є артеріальний тиск 120/80 мм.рт.ст.

За останніми рекомендаціями Європейського товариства кардіологів 2018 р. https://www.portailvasculaire.fr/sites/default/files/docs/2018_esc_esh_guidelines_hta.pdf, тиск 140/90 мм рт.ст. і вище є підгрунттям для встановлення діагнозу артеріальної гіпертензії.
При вимірюванні тиску в домашніх умовах приводом для звернення до лікаря з метою діагностики артеріальної гіпертензії є показник 135/85 мм рт.ст.

Коли вимірюєте тиск, потрібно дотримуватися наступних правил:

▪️ Робити це потрібно в спокійному місці після 5 хвилин відпочинку, в положенні сидячи та спираючись на спинку стільця, обидві ноги тримати на підлозі.

▪️ За 30 хв. до вимірювання тиску не можна курити, вживати каву та інші напої, що містять кофеїн, пити алкоголь та виконувати інтенсивні фізичні вправи.

▪️ Використовувати для вимірювання потрібно манжетку відповідного розміру: для більшості людей підходить стандартна (ширина — 12-13 см, і довжина —  35 см)

▪️ Манжетка має бути розміщена на плечі на рівні серця, на 2-3 см вище ліктьового згину, руку мають вільно лежати на столі.

▪️ Виміряйте тиск щонайменше двічі з інтервалом 1 хвилина та розрахуйте середній показник.

У світовий день вимірювання артеріального тиску хочу нагадати, що стежити за тиском потрібно всім, незалежно від віку.

Також зверніть увагу на поширені міфи щодо вимірювання артеріального тиску

Механічні сфігмоманометри точніші за автоматичні прилади.

Ми підсвідомо надаємо перевагу знайомим та зрозумілим речам і навичкам. Але прогрес невпинно крокує вперед. Сучасні автоматичні та напівавтоматичні прилади з манжеткою на плече мають високий клас точності та рекомендовані як для професійного, так і для індивідуального використання. Обмеження щодо точності стосуються переважно приладів для вимірювання АТ, які накладаються на зап’ястя.

Отримуючи різні показники тиску після двох або трьох вимірювань, пацієнти вважають свій «домашній» прилад несправним і навіть приносять його лікарю на перевірку.

Абсолютно нормально отримувати різні результати, адже тиск та пульс — дуже мінливі величини, які реагують на різні подразники зовні і всередині організму. Саме тому й рекомендується робити кілька вимірювань і визначати середній показник. Якщо ж ви сумніваєтесь у справності приладу, зверніться не до лікаря, а в пункти сервісного обслуговування. Там ви зможете отримати діагностику приладу та перевірити його точність (це, до речі, треба робити раз на рік).

☝️

Нагадаю також, що поняття “робочого тиску” — це міф. Деякі люди називають високий тиск своїм нормальним станом, оскільки не мають скарг та негативних відчуттів. Але це не означає, що лікуватись не потрібно.

Українські пацієнти з серцево-судинними захворюваннями можуть отримувати необхідні ліки безоплатно або з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки». За наявності електронного рецепту від сімейного лікаря препарати видадуть у будь-які аптеці, яка бере участь у національній програмі http://moz.gov.ua/dostupni-liki