Про що свідчить втрата нюху? Коментують фахівці ДУ “Інститут геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова НАМН України”

2390

У пошуках інформації про наслідки COVID-19 мала змогу спілкуватися з науковцями, лікарями різних спеціальностей. Найчастіше згадували ускладнення, які зачепили органи дихання, серцево-судинну, ендокринну системи. Однак це лише верхівка айсберга.

Як зазначили у відділі клінічної фізіології і патології екстрапірамідної нервової системи Інституту геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН, вірусні патології здатні спровокувати хвилі захворювань, пов’язаних із нервовою системою.

«У науковій літературі багато даних про пандемію іспанки, яка бушувала 100 років тому. Через п’ять років після її закінчення кількість офіційно зареєстрованих із хворобою Паркінсона збільшилася майже втричі, — пояснює відомий невролог керівник Центру паркінсонізму Інституту геронтології професор Ірина Карабань. — Масштабні дослідження свідчать, що вірусні недуги можуть спричинити нейродегенерацію, яка призводить до розвитку захворювань, серед яких хвороби Паркінсона, Альцгеймера. У гострій фазі коронавірус спричиняє важку пневмонію, внаслідок чого виникає гіпоксія. Нестача кисню для організму — це небезпека для всіх його органів і систем, величезний стрес для нервової системи, який називають цитокіновим штормом.

Після коронавірусу наші пацієнти у стабільній стадії хвороби Паркінсона швидко перейшли на інший рівень, симптоми стали різко вираженими, стан здоров’я помітно погіршився. Недуга вражає пацієнтів, які страждають від нейродегенеративних захворювань. Торік під час тривалого локдауну медичні установи не мали змоги надавати пацієнтам планову допомогу. Ми використовували всі можливості, щоб їх підтримати. В інституті відкрили телефонну гарячу лінію для пацієнтів, що живуть із хворобою Паркінсона, і протягом чотирьох місяців наші фахівці проконсультували близько 1 тисячі 100 хворих.

Ми використовуємо телемедицину, що дає змогу оцінити загальний стан пацієнтів і коригувати лікування. Завдяки цьому фахівці нашого науково-практичного центру можуть консультувати хворих з усіх куточків України.

— Ірино Миколаївно, до інституту звертаються пацієнти, які вже перехворіли на COVID-19. Які особливості їхнього здоров’я?

— Серед госпіталізованих до нашої клініки майже 40% перенесли коронавірусну недугу. Це відразу помітно: хвороба Паркінсона у них прогресує. Причин багато. Крім самого вірусу, великої шкоди завдало те, що ці люди під час карантину довго перебували у вимушеній ізоляції, мало рухалися, порушували схеми лікування й не мали змоги вчасно отримувати ліки.

— Після лікування COVID-19 багатьом дошкуляють головний біль, панічний настрій, шум у вухах, довго не відновлюється нюх. Чи є тут симптоми, які сигналізують, що вірус спровокував розвиток нейродегенеративної патології? Кажуть, що хвороба Паркінсона останнім часом помолодшала, її діагностують навіть у сорокарічних.

— На жаль, бувають і 30-річні пацієнти. Це дуже серйозна проблема і для них, і для їхніх родин. Це велика відповідальність для лікаря, який повинен призначити адекватне лікування, щоб загальмувати розвиток хвороби.

Після COVID-19 сонливість, депресія є в багатьох. Але якщо це триває довго і наростає, слід звернутися до лікарів. Це можуть бути доклінічні прояви хвороби Паркінсона. На жаль, пацієнти часто ігнорують такі нейропсихологічні симптоми. У кращому разі звертаються до психолога чи психіатра, а якщо з’являються проблеми з рухливістю, то шукають тренерів, щоб займатися якоюсь фізкультурою. Найгірше, що втрачається час і хвороба прогресує.

Нещодавно у Trends in Neurosciences було опубліковано три звіти про пацієнтів з COVID-19 віком 35, 48 і 58 років, у яких протягом 2—5 тижнів після зараження сформувався паркінсонізм: і клінічно, і нейровізуалізаційно. Акцентовано, що в жодного з них раніше, до зараження COVID-19, не було ні початкових ознак хвороби Паркінсона, ні генетичної схильності до її розвитку.

Після пандемії може розгорнутися так звана тиха хвиля неврологічних захворювань. Про це заявили науковці-нейробіологи і клініцисти австралійського інституту неврології і психічного здоров’я Флори. Їхню увагу привернуло те, що втрату нюху було виявлено в середньому у трьох із чотирьох хворих. А це дуже важливий симптом неврологічних захворювань. Втрата нюху спостерігається у 90% осіб, які перебувають на ранніх стадіях розвитку хвороби Паркінсона. Відомо, що цей симптом майже на десять років випереджає появу порушень руху та координації.

Світова наукова спільнота приділяє дуже багато уваги наслідкам COVID-19. Тривають серйозні дослідження, підсумки яких переконливо свідчать, що навіть легкий перебіг цього захворювання зовсім не означає, що з вірусом покінчено і все буде, як раніше. COVID-19 знаходить свою мішень в кожному організмі, і про це слід пам’ятати».

Ольга СКРИПНИК
для «Урядового кур’єра»

За матеріалами газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур’єр».