Питання вакцинопрофілактики COVID-19. Огляд літератури, підготовлений фахівцями ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН України»

1423

          Важливим питанням сьогодення є ефективність вакцин проти мутованого вірусу: SARS Сov-2. Мова йде про дві мРНК-вакцини, дозволені до застосування в ЄС: BionTech / Pfizer і Moderna, а також про векторну вакцину AstraZeneca. Ці препарати, вважають німецькі вчені, можна порівняно швидко змінити таким чином, щоб вони могли ефективно впливати на нові варіанти коронавірусу. Теоретично швидше за все можуть бути підготовлені до необхідних змін мРНК- вакцини, але і векторні досить швидко можна змінити лабораторним шляхом.

         На практиці про виробництво нового покоління вакцин поки мова не йде. Угур Шахін (UgurSahin), співзасновник фірми BionTech / Pfizer, разом зі своїми колегами постійно досліджує нові варіанти коронавирусу, проте використовує при цьому лише вже дозволені до застосування вакцини. “Ми як дослідники постійно вивчаємо нові варіанти вірусу і проводимо тест з їх нейтралізації. Ми намагаємося встановити, чи можуть антитіла розпізнавати нові варіанти вірусу і нейтралізувати їх”, – говорить учений.

         Як підкреслює Шахін, в результаті досліджень вдалося встановити кілька важливих фактів: “У разі британського варіанту коронавірусу проблема не в тому, що наявна вакцина гірше нейтралізує вірус, а в тому, що він більш заразний”. Тому для того, щоб впоратися з цим варіантом мутованого коронавірусу, потрібні не нові вакцини, а “продовження ряду специфічних обмежувальних заходів, що діють під час локдауну, до того моменту, поки якомога більшій кількості людей не буде зроблено щеплення”. Схожим чином, йдуть справи і з бразильським варіантом коронавірусу, проти якого ефективні вже наявні вакцини. Що стосується південноафриканського варіанту, то деякі вакцини поки не можуть гарантувати захист від нього, визнає Шахін. За його словами, поки на цей рахунок немає необхідних даних, і вчені не можуть нічого коментувати. Але лабораторні дослідження тривають, і дослідники сподіваються, що домогтися успіху їм допоможе мРНК-вакцина і T-клітини, які відіграють важливу роль.

         Глава PEI Клаус Ціхутек (KlausCichutek) підкреслює, що зараз потрібно використовувати вже існуючі вакцини. “Робити щеплення тими вакцинами, які є, в будь-якому випадку краще, ніж взагалі не робити щеплення”, – упевнений Ціхутек. Однак, за його словами, розмови і пропозиції від Єврокомісії про узгодження допуску в разі потреби нових вакцин вже ведуться. В цілому мова йде про те, щоб нову вакцину дозволили застосовувати за спрощеною процедурою.(https://p.dw.com/p/3q3GW)

         Інша можливість боротися з вірусом – використовувати дві різні вакцини: одну – для першого щеплення, другу – для другої. Поки німецька Постійна комісія з вакцинації (Stiko) ще не дала формальну рекомендацію на цей рахунок, але Інститут Пауля Ерліха  провів ряд консультацій з колегами по питанню використання різних вакцин і вважає, що в цьому випадку можна комбінувати мРНК і векторні вакцини: “В даний момент ще ведуться дослідження, але на підставі імунної відповіді ми не очікуємо незвичних побічних ефектів”.

         Крім того, при використанні векторних вакцин ніщо не перешкоджає тому, щоб використовувати різні віруси для першого та другого щеплення. Це могло б допомогти уникнути небезпеки відторгнення організмом вакцини, вважають німецькі вірусологи.

          Німецькі вірусологи звертають увагу на те, що важливо дотримуватися необхідного терміну між першим та другим щепленням і краще вакцинувати двічі, ніж робити лише одне щеплення. Після першого щеплення людина отримує 50 відсотковий захист від вірусу. Після другої – вона майже  повністю захищена, запевняють вони.

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2777171?appid=scweb&fbclid=iwar3mcoxj

*****

         Вважається, що особи, які перенесли COVID-19, мають захисний імунітет та клітинну пам’ять принаймні протягом 6 місяців; однак ні відповідь на щеплення, ні різні схеми дозування вакцини не вивчались у тих, хто раніше інфікувався SARS-CoV-2. Проведена оцінка реакції імунної системи медичних працівників, що перехворіли COVID-19 на вакцинацію однією дозою вакцини COVID-19 на основі мРНК.

         У дослідженні виділені три групи осіб: SARS-коронавірус-2 IgG- негативні до спайкпротеїну ( Ab-негативні); IgG-позитивні з безсимптомним перебігом COVID-19 в анамнезі (безсимптомні); та IgG-позитивні з симптоматичним перебігом COVID-19 в анамнезі (симптоматичні). Середній вік становив 38 років для Ab-негативних, 40 років для безсимптомних та 38 років для симптоматичної групи. Відсоток жінок становив 71% для Ab-негативних, 75% для безсимптомних та 88% для симптоматичних пацієнтів.Учасників вакцинували вакциною Pfizer-BioNTech або Moderna, в залежності від особистих побажань пацієнтів та наявності вакцини. Кров брали на 0-й день (вихідний рівень), 7 і 14 після вакцинації в грудні 2020 року та січні 2021 року. Плазму тестували за допомогою імуноферментного аналізу (ELISA) на IgG до спайкового протеїну та на віруснейтралізуючі антитіла шляхом нейтралізації вірусу у культурі клітин.

         Результатами дослідження встановлено, що медичні працівники з інфекцією COVID-19 в анамнезі, мали більш високий титр антитіл на введення однієї дози вакцини мРНК, ніж ті, хто раніше не інфікувався. Титри антитіл досягали максимуму через 7 днів, а найвищі титри антитіл до спайкового протеїну та віруснейтралізуючих антитіл були зареєстровані через 14 днів.

 egdrw2ihhqkuhh27gm9rx5cdxopfvuesnjerglh02jf6nh2f4c&alert=article#