Фахівці ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України» продовжують відповідати на питання щодо трансплантації.
Які аналізи потрібно здати для того, щоб дізнатися чи підходить донорський орган?
В першу чергу необхідно пройти тест на імунологічну сумісність між потенційним донором та реципієнтом – кросс-матч. Після отримання негативного результату тесту спеціалісти Інституту проведуть необхідне обстеження в умовах стаціонару (або в амбулаторному порядку).
Як дізнатися хто з родичів підійде для трансплантації?
Для визначення можливості проведення трансплантації органу від живого родинного донора необхідно пройти тест кросс-матч (тест на імунологічну сумісність) між потенційним донором/донорами та реципієнтом.
Чи нормально буде жити далі донор після трансплантації?
Перш, ніж виконати трансплантацію органу від живого родинного донора (при негативному результаті тесту кросс-матч), потенційному донору проводиться комплексне обстеження з метою оцінки стану його здоров’я. Лише за відсутності медичних протипоказань можлива операція забору донорського органу (нирка або частина печінки). Після операції необхідний реабілітаційний період (від 3 до 6 місяців), після чого життя донора не буде відрізнятися від до операційного.
Чи є ще можливі варіанти трансплантації (перехресна трансплантація)?
Із можливих варіантів родинної трансплантації є трансплантація від АВ0-несумісного донора та перехресне донорство.
Скільки потрібно часу для проходження реабілітації після пересадки органу?
Після трансплантації органу період реабілітації для реципієнта залежить від того, який орган пересаджено та від перебігу раннього післяопераційного періоду. Для реципієнтів нирки та печінки період реабілітації становить 3-6 місяців.
База реципієнтів єдина на всю країну чи на кожен медичний заклад своя?
Створення системи ЄДІСТ передбачає об’єднання всіх листів очікування окремих лікувальних закладів в єдиний загальнодержавний реєстр. ЄДІСТ — це інформаційна база, до якої вносяться дані про донорів і пацієнтів. Надати згоду на донорство зможе повнолітня дієздатна особа при отриманні посвідчення водія, у Центрі надання адміністративних послуг, у сімейного лікаря чи за допомогою електронного цифрового підпису. Робота з даними відбувається напівавтоматично, її здійснює трансплант-координатор і, в разі смерті потенційного донора, трансплант-координатор перевіряє наявність дозволу на донорство в реєстрі. Якщо немає згоди, але при цьому немає і відмови, органи все одно можуть трансплантувати іншим особам, але лише за згодою родичів.
Чи можливо стати донором нирки не для родича?
Законодавством України заборонено виконання трансплантацій органів не від родичів. Це прирівнюється до торгівлі людьми та органами і тягне за собою кримінальну відповідальність для всіх учасників процесу (особа, яка продає орган, реципієнт та медичний персонал, який задіяний в даній схемі).
Якщо не з Києва, як можна стати в чергу?
Для постановки в лист очікування на трансплантацію органу існує єдиний порядок незалежно від місця проживання.
Згода на донорство
Надати згоду на посмертне донорство прижиттєво можна двома способами. Перший — трансплант-координатору, який має доступ до ЄДІСТ. Трансплант-координатори мають бути у приймальних відділеннях опорних лікарень.
Другий спосіб (тестується) — самостійно через додаток «Дія». З квітня 2021 року у застосунку почав функціонувати Кабінет громадянина. Незабаром там можна буде залишити свою заяву на посмертне донорство, засвідчивши її кваліфікованим електронним підписом.