ВІЙНА І ОЧІ. ЧИ МОЖНА СТЕРТИ СЛІДИ ВІЙНИ?

306

        Цього року під таким гаслом 29-30 вересня в м. Kиїв з успіхом відбулася VIII науково-практична конференція з міжнародною участю «Глаукома+2023». Організаторами конференції виступили ПВНЗ «Київський медичний Університет»,  КНП «КМКЛ 1» та ГО «Українське Глаукомне Товариство».

         Враховуючи військовий стан в країні конференцію було організовано у змішаному форматі із застосуванням інформаційно-дистанційних технологій. Конференція була включена у  Перелік заходів БПР 2023 року.    Посилаючись на виклики часу програма була оновлена важливими аспектами за такими темами: фундаментальні дослідження в офтальмології; ВСI (Вrain-Computer – ІnterFace) або штучні зорові функції: реальність чи мрії; військова та цивільна травма органа зору; діагностика, лікування, медична та мікрохірургічна реабілітація хворих на глаукому, катаракту, діабетичні ускладнення та захворювання поверхні ока.

        За два дні були представлені наукові лекції  від 18 провідних міжнародних лекторів з Німеччини, Фінляндії, Італії, Туреччини, Канади, Аргентини, Польщі, Єгипту , Чехії та від 72 провідних науковців та офтальмологів з наукових установ, медичних університетів  та приватних клінік  України ( Київ, Харків, Одеса, Полтава, Дніпро, Запоріжжя, Вінниця, Чернівці, Чернігів).

        Понад 300 офтальмологів прийняли участь у обговоренні сучасних проблем офтальмології, а саме стандартів діагностики та лікування глаукоми,  новітніх підходів до  комбінованих втручань при мінно-вибуховій травмі, особливостях надання медичної допомоги у військовий час. Були продемонстровані результати впровадження унікальних новітніх операцій по відновленню анатомо-топографічних взаємовідносин тканин ока та орбіти, по реконструкції переднього та заднього відрізку ока з одночасним  виконанням трансплантації рогівки та ірідо-кришталикового протезу. Окрема секція розглядала сучасні технології реконструкції орбіти після тяжких поранень та мінно-вибухової травми, можливості підготовки таких хворих до медичного та індивідуального косметичного протезування. У стартовій секції за участі членів академіка НАМН України Веселовської З.Ф. та член-кореспондента НАМНУ Рикова С.О. були представлені матеріали Національного документу № 959  від 26.05.23 МОЗ України «Глаукома. Стандарти медичної допомоги», розробленого групою досвідчених офтальмологів  та членів експертної Ради МОЗ України і затвердженого   МОЗ України.

         Надзвичайний інтерес викликали лекції науковців  Інституту  фізіології  їм. ОО Богомольця НАН України під головуванням директора Інституту, академіка Миколи Веселовського по унікальним результатам вивчення електрофізіологічних властивостей нейронів зорового шляху. До результатів кортикального протезування та моделювання зору кортикальним  протезом Cortiviz  в лекціях директора кафедри гістології/анатомії та відділу нейроінженерії та нейропротезування Університету  Migel  Fernandez (Іспанія) професора клітинної біології Eduardo Fernandez та  професора Cristina Sotto була прикута особлива увага. 

         Багато питань і дискусій відбулося у секції, присвяченій  особливостям хірургічного лікування катаракти у глаукомного хворого і навпаки, проблемам післяопераційного періоду та складним випадкам у офтальмохірургії, питанням очікуваних/неочікуваних ускладнень хірургічного лікування глаукоми дорослого та дитячого віку, питанням комплексної системи реабілітації постраждалих внаслідок мінно-вибухової травми були ретельно обговорені у лекціях проф. Robert Reidack (Польща), Наталії Веселовської, Дмитра Жмурика, Георгія Пархоменко, Дмитра Жабоєдова, J. Wasyluk (Польща), F. Grehn (Нымеччина), Василя Шевчика та інших.

         Значна увага була прикута до дискусії з приводу лікування вторинної глаукоми, місця лазерного лікування у переліку запропонованих методів першого вибору, діагностичних стандартів та стандартів спостереження пацієнта з глаукомою. Не менш активно було обговорені питання раціонального вибору медикаментозної терапії глаукоми у мирний та військовий час, зміни алгоритму діагностики, спостереження та лікування. Важливою подією заходу – презентація нового підручника «Основи клінічної офтальмології»,  підготовленого міжнародним колективом досвідчених офтальмологів ПВНЗ «Київський медичний університет» (професор Веселовська З.Ф., професор Веселовська Н.М.) та офтальмологічного центру Університету Єгипту –  Мансури (професорів Валід Абу Алі Самра, Адель Ель Лайе, Тарват Х. Мокбель, Хані Абд  Ель Рахман, Хоссам Ель  Фалал та Амір Абдель Кхадер Ельсаєд).

         Підручник містить освітній матеріал, підготовлений за сучасними світовими стандартами викладання офтальмології, та орієнтований на студентів закладів віщої медичної освіти, інтернів – офтальмологів, молодих офтальмологів та офтальмологів дитячих, лікарів загальної практики. Формат підручника доповнений до кожного розділу переліком контрольних запитань з метою самоконтролю знань, самопідготовки  до тестового екзаменаційного контролю та атестації.

Працюємо на перемогу з вдячністю нашим захистникам та захистницям!

ВЕСЕЛОВСЬКА Зоя Федорівна

Академік НАМН України, доктор медичних наук, професор,

Лауреат Державної премії України, Заслужений лікар України,

завідувачка кафедри Київського медичного університету