Заголовок

1111

Президія НАМН України, відзначає, що згідно з Постановою Верховної Ради України від 06.10.2011 р. урочисте відзначення на державному рівні ювілею заснування Інституту передбачено провести у жовтні 2012 року. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.05.2012 р., утворено Організаційний комітет під головуванням Віце-прем’єр-міністра України, Міністра охорони здоров’я Богатирьової Р.М.

В урядових документах відзначено, що Інститут є одним із найстаріших у світі науковим закладом протиепідемічного профілю, фактичною датою початку діяльності якого є 20 квітня 1887 року. Біля джерел вітчизняної мікробіології, епідеміології та імунології стояли видатні науковці-співробітники Інституту В.К. Високович, С.В. Коршун, С.І. Златогоров, В.І. Недригайлов. У різні роки в Інституті працювали і створили потужні наукові школи академіки АМН СРСР М.М. Цехновіцер, М.М. Соловйов, В.М. Жданов, чл.-кор. АН СРСР В.С. Деркач, академік РАМН М.В. Васильєв та інші.

Науковцями Інституту розроблено і впроваджено у широку медичну практику більше 20 протимікробних засобів, серед останніх найбільш відомі хлорофіліпт, декаметоксин, ектерицид, евкаван, лікарські препарати на основі екстракту хмелю. Колективом Інституту було створено і впроваджено у виробництво близько 60 різновидів вакцин, сироваток та інших лікувальних і діагностичних імунобіологічних препаратів для боротьби з туберкульозом, дифтерією, правцем, тифами, газовою гангреною, кашлюком, тощо. Високу позитивну оцінку Гігієнічної комісії Ліги Націй отримав виробничий штам БЦЖ для імунізації населення від туберкульозу. Наукові розробки Інституту нагороджені 7 золотими, срібними та бронзовими медалями ВДНГ СРСР, багатьма дипломами і грамотами Верховної Ради, Кабінету Міністрів СРСР, УРСР та України.

Щороку в Інституті виконується близько 20 фундаментальних і прикладних галузевих НДР за тематикою пріоритетних напрямків медичної мікробіології, імунології, інфектології. Інститут здійснював дослідження за науковою частиною “Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2004-2009 роки“.

Наразі в Інституті працюють понад 100 наукових працівників, із них 8 докторів наук та 43 кандидати наук. В Інституті діє система підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації в докторантурі за спеціальністю “мікробіологія“ (медичні науки), в аспірантурі за спеціальностями “імунологія та алергологія“ (медичні науки) і “мікробіологія“ (медичні та біологічні науки). При Інституті функціонує спеціалізована вчена рада для захисту докторських дисертацій зі спеціальності “мікробіологія“ (медичні науки). Із 2001 року Інститут виконує функції науково-технічного центру та головної установи з проблем загальної і прикладної імунології та питань біологічної безпеки. Інститут включено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави (категорія “A“).

При підготовці відзначення 125-річчя заснування Інституту здійснено ряд заходів:

  1. Проведено поточний ремонт фасаду головного корпусу Інституту по вул. Пушкінська, 14-16 (м. Харків), що є пам’ятником архітектури (уведений в експлуатацію у 1913 році, охоронний номер 286-Ха від 09.12.2003 р.)

  2. Проведено (22.05.2012 р.) урочисте засідання, присвячене 125-річчю заснування Інституту за участю працівників установи, представників інших наукових закладів і ВУЗів м. Харкова, Харківської обласної та міської держадміністрації .

  3. Триває підготовка до  проведення 17-18 жовтня 2012 року науково-практичної конференції з міжнародною участю “Стратегія і тактика боротьби з інфекційними захворюваннями”, присвяченої 125-річчю заснування Інституту.

  4. Розпочато підготовчу роботу для видання ювілейного буклету та монографії з історії становлення, розвитку і науково-практичної діяльності Інституту, а також створення документально-популярного фільму “Інституту – 125“.

  5. Спільно із Українським державним підприємством поштового зв’язку “Укрпошта“ розроблено для видання ескізи поштової марки і конверту, присвячених 125-річчю Інституту.