12 червня 2012 року під головуванням Першого заступника Глави Адміністрації Президента України Ірини Акімової у форматі відеоконференції з регіонами – учасниками першого етапу національного проекту "Нове життя" відбулося розширене засідання Наглядової ради цього Національного проекту.
Тема засідання – перші результати роботи відкритих у рамках нацпроекту перинатальних центрів. Учасники заслухали доповіді Першого заступника міністра охорони здоров’я України Раїси Моісеєнко, а також керівників Харківського і Донецького регіональних перинатальних центрів щодо впровадження нових підходів до медичної допомоги матері і дитині у перинатальних центрах.
Про хід реалізації Нацпроекту "Нове життя" у 2012 році доповів керівник Нацпроекту Віктор Сірман
Про україно-німецький тренінговий проект з акушерства та перинатальної медицини та інші проекти залучення зовнішніх ресурсів для підвищення кваліфікації медичних працівників перинатальних центрів поінформувала Осінкіна Олена Сергіївна, радник Адміністрації Президента України.
До складу Наглядової ради Національного проекту "Нове життя" входять: АКІМОВА Ірина Михайлівна, Перший заступник Глави Адміністрації Президента України; БАХТЄЄВА Тетяна Дмитрівна, Голова комітету з питань охорони здоров'я Верховної Ради України; СЕРДЮК Андрій Михайлович, Президент Національної академії медичних наук України; ОЛІВ'Є Адам, Координатор системи ООН в Україні, ПІНЧУК Віктор Михайлович, Керівник Фонду Віктора Пінчука.
У процесі відкриття нових сучасних перинатальних центрів в Україні основну увагу буде приділено рівню їх технічного забезпечення та відповідності високим технічним стандартам. Про це сказала Перший заступник Глави Адміністрації Президента України, виконавчий секретар Комітету з економічних реформ Ірина Акімова на брифінгу перед розширеним засіданням Наглядової ради Національного проекту «Нове життя».
«Ми скоріше підемо на те, щоб відкласти введення в дію того чи іншого центру, ніж допустимо введення в експлуатацію центру, який не відповідає технічним стандартам», – наголосила Ірина Акімова.
Влада зробить усе можливе, щоб до 2014 року перинатальні центри було відкрито в усіх областях України, зазначила І.Акімова. Вона додала, що на даному етапі роботи загалом йдуть за графіком.
Перший заступник Міністра охорони здоров'я Раїса Моісеєнко, у свою чергу, підкреслила, що моніторингові показники є головним критерієм, який надає можливість оцінити роботу перинатальних центрів і використання державних коштів.
«Основним моніторинговим показником у чотирьох пілотних регіонах, де вже відкрито перинатальні центри, є кількість пологів у жінок зі строком вагітності менше 28 тижнів, при важких патологіях, кесарському розтині та інших ускладненнях», – сказала Раїса Моісеєнко.
Вона також повідомила, що за останні півроку завдяки системній роботі зі створення та структуризації перинатальної допомоги в усіх регіонах України намітилася тенденція до зниження показника материнської смертності. «Сьогодні показник материнської смертності в 1,5 разу нижчий, ніж у 2011 році», – сказала перший заступник Міністра охорони здоров'я.
«У Криму, Полтавській і Тернопільській областях регіональні перинатальні центри повністю сьогодні готові до початку освоєння бюджетних коштів, і в їх планах – відкритися до жовтня 2012 року», – повідомив керівник Національного проекту Віктор Сірман. Він додав, що перинатальні центри в Одесі, Луганську, Рівному, Запоріжжі, Сумах і Хмельницькому вже розпочали підготовку відповідної проектно-кошторисної документації. «Думаю, що на початку вересня вони будуть готові до освоєння бюджетних коштів з проведенням повного циклу робіт і завершенням їх у 2012 році. Якщо ми здійснимо всю роботу, яку запланували в 2012 році, то «перейдемо через екватор» і будемо уже звітувати про більшу кількість відкритих перинатальних центрів, ніж нам залишилося на наступні два роки», – заявив він.
Окремим питанням засідання Наглядової ради стала підготовка медичних працівників перинатальних центрів. Радник Адміністрації Президента Олена Осінкіна поінформувала про міжнародні проекти, які є важливими в контексті вирішення кадрового питання Нацпроекту «Нове життя». За її словами, вже сьогодні у взаємодії з міжнародними організаціями реалізується низка навчальних програм для українського медперсоналу. «Йдеться не про домінування міжнародного європейського досвіду, а про платформу, на якій створюється можливість взаємодії українських лікарів із міжнародними фахівцями», – зауважила О.Осінкіна.
Під час засідання також йшлося про важливість участі в реалізації Нацпроекту «Нове життя» українських науковців. Президент Національної академії медичних наук України Андрій Сердюк наголосив, що очолювана ним Академія вже включилася в цю роботу. «З першого ж дня проекту НАМН України займається всіма аспектами його діяльності. Це розробка і впровадження протоколів, перенаправлення пацієнтів на більш високий рівень надання медичної допомоги. Ми можемо створити єдиний ланцюг підвищення кваліфікації, в якій працюватимуть й іноземні фахівці, і представники міжнародних організацій, і наші фахівці, які знають, як ніхто, цю патологію, і наші можливості.
Ми вже провели семінар в Кіровограді з навчання докторів, медпрацівників, в якому брали участь десятки наших фахівців. За цей же час ми провели таку ж нараду в місті Харкові, 80 лікарів пройшли там відповідне навчання.
Перспективи напрямків: розробка єдиного алгоритму дій з ранньої пренатальної діагностики з прогнозуванням стану плода і мами. Організація експертної групи фахівців високого рівня для аналізу якості пренатальної допомоги. В цілому, ми вийшли на етап, коли ми можемо виконати завдання Президента», сказав Андрій Сердюк.
Довідково:
Нацпроект "Нове життя" – нова якість охорони материнства та дитинства" впроваджується у рамках реформи медичного обслуговування і має на меті підвищення якості та доступності високоспеціалізованої медичної допомоги для вагітних, породіль і новонароджених (у випадках ускладнень, патологій).
У більшості регіонів у випадку проблем перебігу вагітності чи ускладнених пологів якісна медична допомога є доступною, як правило, лише мешканцям обласних центрів. Натомість надання допомоги при пологах у малопотужних, погано оснащених закладах сприяє високому ризику ускладнень. Близько 70% випадків материнських смертей трапляються саме на рівні районних лікарень. У результаті материнська та малюкова смертність в Україні вдвічі перевищує показники країн ЄС.
Нацпроект запроваджує нову філософію охорони здоров’я матері і дитини та створює для цього інфраструктуру – мережу перинатальних центрів ІІІ рівня у всіх регіонах України (до 2014 року).
Довідково: "перинатальний" – це період, який починається за кілька тижнів до пологів і закінчується за кілька тижнів після народження дитини. У перинатальному центрі майбутня мама (з групи ризику) може спостерігатися протягом вагітності і там же народжувати. Крім того, у тому ж таки центрі у разі необхідності виходжуватимуть недоношених немовлят та надаватимуть їм вузькоспеціалізовану допомогу.
Мета збереження вагітності та народження здорової дитини досягається через три компоненти: – створення сучасного перинатального центру з інноваційними технологіями, сучасним обладнанням;- підготовка висококваліфікованих медичних працівників;- перебудова маршруту пацієнтки у рамках кожного регіону так, щоб вагітна з найвіддаленішого села, за потреби, вчасно отримала якісну висококваліфіковану медичну допомогу.
Нацпроект був ініційований Главою держави у регіоні з найгіршими в Україні показниками материнської та малюкової смертності – у Кіровоградській області. І саме тут 31.01.12 відкрито перший в Україні перинатальний центр ІІІ рівня. Окрім того, вже почали роботу перинатальні центри у Донецькій і Харківській областях та м.Києві.
З часу відкриття цих перинатальних центрів у них народилося більше 3000 немовлят. Завдяки сучасному обладнанню та висококласним фахівцям частина з них отримали шанс, на який ще кілька місяців тому не можна було розраховувати.
Завершується робота (відкриття у червні) у Житомирській та Дніпропетровській областях. Остання паралельно зі створенням регіонального центру ІІІ рівня для охоплення всієї території області вела роботу на міжрайонному перинатальному центрі ІІ рівня у Кривому Розі, який відкрито наприкінці 2011 року.
Учасниками другого етапу реалізації Нацпроекту є 9 центрів – у АР Крим, Полтавській, Рівненській, Хмельницькій (відкриття у листопаді ц.р.), Запорізькій, Луганській, Одеській, Сумській, Тернопільській (у грудні 2012р.) областях.
http://www.npnl.org.ua/index.php?p=news&area=1&newsid=30&name=dbulosya-rozshirene-zas-dannya