19 вересня 2019 року під головуванням Президента Національної академії медичних наук України академіка Віталія Цимбалюка відбулось засідання Президії НАМН України. Серед запрошених гостей, що взяли участь у засіданні: заступник міністра охорони здоров’я України Михайло Загрійчук, начальник Департаменту з питань охорони здоров’я Офісу Президента, член-кореспондент НАМН України Ігор Лурін, голова Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Сергій Кубанський.
На початку зібрання присутні вшановували та вітали завідувача кафедри хірургії №3 НМУ ім. О.О. Богомольця академіка НАН та НАМН України, Заслуженого діяча науки і техніки України, Лауреата державної премії України, доктора медичних наук, професора Петра Фоміна з нагоди його 80-річного ювілею. Дякували Петру Дмитровичу за його відданність хірургії, за талант і врятовані життя. Адже він своїми знаннями, досвідом врятував життя тисячам українців, підготував чимало учнів і для багатьох хірургів був і є Вчителем.
Розгляд питань порядку денного члени Президії розпочали з доповіді директора ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева НАМН України» члена-кореспондента НАМН України Валерія Бойка про діяльність та стратегію розвитку очолюваного ним Інституту.
Презентували на засіданні посібник, спільну роботу військових і цивільних медиків, що нещодавно вийшов з друку, – «Бойова травма серця, грудної аорти та магістральних судин кінцівок» (під загальною редакцією академіка В.І. Цимбалюка, 2019 р.). Це колективна праця медиків, досвід порятунку останніх років, унікальні випадки оперування поранених , що його спільно напрацьовували медики в операційних, як військових госпіталів, цивільних лікарень, так і клінік інститутів НАМН України: НІССХ ім. М.М. Амосова, НІХТ ім. О.О. Шалімова, ІЗНХ ім. В.Т. Зайцева. Авторський колектив нараховує 19 вітчизняних медиків та науковців.
Книгу представили:
від НАМН України – директор ДУ «Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М.Амосова НАМН України» академік Василь Лазоришинець з презентацією «Бойова травма серця: сучасний досвід вітчизняних кардіохірургів».
– від військових медиків – начальник клініки судинної хірургії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» полковник медичної служби Володимир Роговський з виступом на тему: «Вогнепальні поранення магістральних судин та результати їх лікування за період бойових дій на сході України з 2014 -2019 рр.».
Зауважимо, що у посібнику детально висвітлено особливості вогнепальних поранень, епідеміологію, патофізіологію, діагностику та лікування закритої й відкритої травми серця, специфічні ускладнення, які виникають при пораненнях грудної клітки з ураженням судин. А особлива увага приділена хірургічному лікуванню травми серця, в тому числі на високоспеціалізованному рівні надання медичної допомоги, особливостям анастезіологічної та післяопераційної підтримки і психологічній реабілітації перших годин.
Про затвердження результатів конкурсу на кращу науково-дослідну роботу, виконану у 2018 році за кошти державного бюджету присутнім розповів віце-президент НАМН України академік Микола Тронько.
А про висунення наукових робіт на здобуття премії Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій доповів головний учений секретар чл.-кор. НАМН України Володимир Міхньов.
По завершенні основної програми порядку денного члени Президії розглянули і поточні питання діяльності НАН України, серед яких клопотання ДУ «Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. М.І.Ситенка НАМН України» щодо отримання ліцензії на провадження освітньої діяльності з підготовки здобувачів вищої освіти, про відзнаки та нагородження наукових працівників тощо.