Майже 400 тисяч українців померли від серцевих захворювань та ураження системи кровообігу у 2018 році. Також серед найчастіших причин смерті – онкологічні захворювання, травми і отруєння.
Такі дані можна побачити в новому інструменті інтерактивної візуалізації Причини смерті в Україні – 2018, що представляє дані про померлих у розрізі:
- Класів захворювань та окремих причин смерті
- Областей, районів, та міст обласного значення України
- Статі померлих
- Віку померлих (5-річні вікові групи, а також додаткова розбивка діти / дорослі)
- Типу населеного пункту (місто, село).
Сервіс створили Український центр суспільних даних та Державна служба статистики України.
Інтерактивна візуалізація “Причини смерті в Україні, 2018″ — доступна за адресою: https://socialdata.org.ua/death/
Загальна кількість померлих у цій візуалізації – 574 тисяч осіб відрізняється від опублікованих даних на сайті Держстату — 587 тисяч.
Це пов’язано із тим, що система не враховує непідконтрольні території. Тут можна знайти дані про померлих у розрізі: класів захворювань та окремих причин смерті, регіонів, статі та віку. Також є додаткова розбивка на дітей і дорослих.
Майже 70% смертей минулого року сталося через захворювання системи кровообігу. Від таких хвороб померло понад 387 тисяч українців. Найбільше — через атеросклеротичні або ішемічні хвороби серця. На другому місці серед причин смертності – онкологія. Через неї померло 77 тисяч громадян. Найчастіше смерть фіксували через новоутворення в органах дихання, рак грудей та шлунку.
Понад 30 тисяч осіб померло внаслідок отруєння, травм та інших зовнішніх чинників. 24 тисячі смертей сталися через ураження органів травлення. Серед них найчастішими чинниками були хвороби печінки, підшлункової залози та ураження печінки від алкоголю. Причини 20 тисяч смертей точно не були встановлені.
Зазначається, що понад 10 тисяч людей померли від старості. Також зафіксували 68 випадків синдрому раптової смерті немовляти. Часто причиною смертності були захворювання органів дихання. Усього сталося 12,9 тисяч випадків. Найпоширеніші – через пневмонію та ураження нижніх дихальних шляхів.
Від інфекційних хвороб загинули 8,9 тисяч осіб. Найбільше — від СНІДу та різних форм туберкульозу. Натомість найменш частими причинами смерті були хвороби вуха. Усього минулого року стався 41 випадок. 39 жінок померли під час пологів або післяпологового періоду.
Неправильне харчування
Велика кількість хвороб, які призводять до смерті, пов’язані із неправильним харчуванням. На цьому наголосила лікар-дієтолог Інституту геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова НАМН України Юлія Поворознюк. Вона зауважила, що копченості, ковбаси та червоне м’ясо містять канцерогени, які нерідко призводять до онкологічні хвороб та уражень сердцево-судинної системи.
За словами Поворознюк, хвороби кішківника, які є одними з найчастіших причин смерті, також виникають через направильне харчування.
«Рак кишківника напряму залежить від харчування. Надлишок м’яса, копченостей, жирної їжі призводить до зміни кишкової мікрофлори, до мікрозапаленя у кишківнику, які потім можуть викликати рак. І рак кишківника дуже пізно діагностується, тобто немає ніяких скарг. Рак шлунку залежить від того, як людина харчується: великі перерви між їжею, стреси», — наголосила Поворознюк.
Нездоровий спосіб життя
Поширення сердцево-судинних захворювань та онкології та смертність від них характерна для більшості держав світу, а у розвинених країнах рак буде навіть ще більше поширюватися. Про це в інтерв’ю розповів головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка.
Він зауважив, що часто ці захворювання спричинені нездоровим способом життя та палінням. Щодо онкології – певною мірою грає роль спадковість та забруднення екології. Наприклад, якщо людина живе біля хімічного заводу або в зоні з підвищеним радіаційним рівнем.
Стойка також наголосив, що ситуація зі смертністю у світі значно змінилась за останні 100 років. На початку 20-го століття найпоширеніші причинами були інфекційні захворювання — туберкульоз та пневмонія. Однак, завдяки розвитку антибіотиків цю проблему вдалось подолати.
«Онкологія — тут складніше. Безумовно, теж впливають всі ці фактори, але діагностика відбувається важче і тому онкологічні захворювання ще переважають. Декілька чинників основних, їх враховують якраз при профілактичних оглядах. Часто це спадковість, тобто чи були у прямих родичів ці захворювання», — зазначив Стойка.
У звіті ООН під назвою Ситуація з продовольчою безпекою та харчуванням у світі у 2018 році зазначається, що протягом року 800 мільйонів людей у світі потерпали від голоду та хронічного недоїдання. Водночас велика частина людства страждає ожирінням.
ДЛЯ ДОВІДКИ:
За оцінками Держстату, чисельність наявного населення України на початок 2018 року складала 42 386 403 осіб. При цьому, протягом 2018 року зафіксовано 335 874 народжень та 587 665 смертей.
Уже майже 20 років в Україні не проводили перепис населення (хоча, згідно з рекомендаціями ООН, перепис населення має проводитися кожні 10 років). У ситуації, коли нам невідомі з достатньою точністю основні параметри суспільства, дані про народження і смертність лишаються чи не найбільш достовірними. Адже дані про померлих фіксуються набагато краще, ніж, наприклад, місце проживання (міграція).
Смертність населення — один з базових показників демографії, який є важливою характеристикою загального стану здоров’я та рівня життя населення країни, регіону, міста тощо. Із середини XX століття практично незмінно використовується як один з важливих факторів при класифікації країн за рівнем життя населення.
Дані щодо причин смерті є надзвичайно важливими для аналізу та розробки державної політики у сфері охорони здоров’я. Зокрема, ці дані є основою для оцінки потреби у паліативній допомозі. Окрім, власне причин смерті, фіксуються також вік, стать, місце проживання померлої особи. Відтак, все це разом, дає можливість зрозуміти статево-вікові характеристики тої чи іншої причини смерті, регіональні, географічні особливості.
Для кодування причин смерті із 2005 року використовується Міжнародна класифікація хвороб 10-го перегляду, або скорочено — МКХ-10 (ICD10). Це загальноприйнята, всесвітня класифікація хвороб, єдиний стандарт, яким послуговуються лікарі в усьому світі.
Схожа стаття по темі:
- Просто цифри. Хто, де, і від чого помирає в Україні
- Джерело: Український центр суспільних даних
- https://socialdata.org.ua/prosto_cyfry/