Заголовок

1015

З 2008 року у Європі та США, а з цього року і в Україні березень оголошено місяцем боротьби з колоректальним раком.
Це дозволить провести низку інформаційних заходів із актуалізації теми колоректального раку, можливостей профілактики та ранньої діагностики захворювань товстої та прямої кишки.

Рак товстої і прямої кишки у медичній практиці заведено об’єднувати і називати колоректальний рак (КРР). Саме ця нозологія, про яку не достатньо відомо в суспільстві,  є надзвичайно серйозною проблемою охорони здоров'я, оскільки щороку стосується багатьох тисяч людей.

Колоректальний рак є третім найпоширенішим видом онкологічних захворювань в усьому світі. За прогнозами фахівців до 2020 року в світі кількість нових випадків колоректального раку становитиме 9,7 % від загального числа раку в світі. Зростання цієї цифри обумовлене старінням населення в наступне десятиліття. У Європі колоректальний рак є другою за поширеністю злоякісною пухлиною. Більш ніж 450 тисячам громадян Європи щороку ставлять такий діагноз, і близько 230 тисяч європейців щороку помирають від цього захворювання.

Тема надзвичайно актуальна і для  нашої країни, оскільки протягом останніх років колоректальний рак входить до п’ятірки найпоширеніших злоякісних новоутворень в Україні. Захворюваність на КРР і смертність від нього невпинно зростають. Згідно з уточненими даними Національного канцер-реєстру України за 2009 рік, у структурі захворюваності на злоякісні новоутворення рак ободової та прямої кишок у чоловіків посідав відповідно 6 і 5 місця, у жінок – 4 і 7 місця. В структурі смертності від злоякісних новоутворень патологія ободової та прямої кишок посідала 5 і 4 місця серед чоловіків, 3 і 4 місця – серед жінок. Якщо ж об’єднати ці локалізації у колоректальний рак, можна говорити про лідируючі позиції захворювання. Злоякісні новоутворення товстого кишечника поширені як у чоловіків, так і у жінок. За даними останнього бюлетеня Національного канцер-реєстру України, у структурі захворюваності на злоякісні новоутворення (ЗН) 2011 року у чоловічого населення колоректальний рак посідає один із перших рангів разом зі ЗН легені, немеланомними раками шкіри, передміхурової залози та шлунка. Разом ці нозології становлять 57,8 % кількості усіх ЗН. Серед жінок 58,8 % злоякісних новоутворень припадає на ЗН молочної залози, немеланомні ЗН шкіри, ЗН тіла матки, шийки матки та колоректальний рак. Крім того, у 2011 році рак кишечника зафіксовано як одне із п’яти злоякісних новоутворень, які призвели до смертності пацієнтів незалежно від статі.

Хоч науковцям достеменно невідомі головні причини виникнення онкології, тим не менш, розвитку колоректального раку в багатьох випадках можна запобігти. Крім того захворювання піддається лікуванню на ранніх стадіях а також можна уникнути розвитку хвороби, вчасно виявляючи передракові стани. Сучасні методи ранньої діагностики дозволяють запобігти розвитку колоректального раку у 95% випадків. Наприклад поліпи товстої кишки, зокрема аденоматозні поліпи, становлять загрозу виникнення КРР. Видалення поліпа товстої кишки під час проведення колоноскопії зменшує подальший ризик розвитку раку товстого кишечника. А значить, діагностична процедура, яка навіть не вимагає обов’язкової госпіталізації, водночас може стати і терапевтичною. Таким чином, навіть просте роз’яснення та популяризація проведення скринінгу населення старше 50 років, може істотно вплинути на зменшення смертності від цього захворювання в Україні.

«Колоректальний рак – це не лише проблема окремих пацієнтів, це соціальна проблема, яка потребує державницького підходу для її вирішення. Існують доведені дані, що низка генетичних порушень, у майбутньому, призводять до розвитку хвороби, тому регулярні обстеження груп ризику зможуть суттєво вплинути на ситуацію зі зменшення кількості занедбаних форм захворювання, а в певних випадках дозволять не допустити онкологічної патології у пацієнта. Дуже важливо інформувати людей про хворобу, можливості її діагностики та своєчасного лікування. І одним із ключових осіб у цьому процесі повинен стати сімейний лікар, який знає анамнез усієї родини, користується довірою своїх пацієнтів, який за будь-яких підозр направить, а то і за руку приведе пацієнта до онколога, переконає у необхідності лікування. Профілактика колоректального раку полягає у своєчасному виявленні і видаленні поліпів прямої кишки. Щоб покращити ситуацію потрібно виявляти і лікувати передрак, і не допускати раку», – говорить заслужений лікар України Олександр Пойда, професор кафедри хірургії №1 Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця.

Довідково
У лютому 2014 року Громадська організація «Рух за здоров’я нації»  стала асоційованим членом європейської пацієнтської організації EuropaColon, яка опікується проблемами колоректального раку у 20 країнах Європи. Її завдання полягає у пошуках шляхів запобігання смерті від КРР і поліпшення якості життя та підтримки пацієнтів, яким поставлено діагноз КРР.
Протягом березня провідні проктологи та хірурги МОЗ України, НАМН України у партнерстві з ГО «Рух за здоров’я нації» проведуть низку інформаційних заходів із актуалізації теми колоректального раку, можливостей профілактики та ранньої діагностики захворювань товстої та прямої кишки.