Баріатрична хірургія

152

Ожиріння – це хронічне захворювання обміну речовин, що характеризується надмірним розвитком жирової тканини, що прогресує, та має певне коло ускладнень й високу ймовірність рецидиву після закінчення курсу лікування.

Основним діагностичним критерієм ожиріння є надлишок загальної маси тіла щодо норми. Саме надлишок жирової маси визначає тяжкість перебігу захворювання. Відповідно до критеріїв, розроблених Національним інститутом серця, крові та легень США – надмірна вага відповідає інтервалу індексу маси тіла (ІМТ) від 25 до 29,9, а ожиріння – коли ІМТ становить понад 30 кг/м2.

У країнах східної та центральної Європи 130 млн осіб мають надмірну масу тіла, а 30 млн – морбідне ожиріння. У людей, які страждають на ожиріння, зменшується тривалість життя, у 12 разів зростають показники смертності у віці до 40 років.

Консервативні методи лікування ожиріння (дієти, медикаментозна терапія, фізичні навантаження) дозволяють досягти ефекту лише у 5-10% хворих. Більш ніж 95% пацієнтів не тільки знову відновлюють свою початкову вагу протягом кількох років після консервативного лікування, але й збільшують її.

Основним завданням хірургічного лікування ожиріння є стійке зниження маси тіла хворого і, як наслідок, покращення клінічного перебігу супутніх захворювань.

В Україні баріатрична хірургія розвивалася переважно за двома напрямками, які дозволяють ефективно знизити масу тіла хворого.

Перший – зменшення всмоктуючої поверхні тонкої кишки та створення умов для незадовільного перетравлення їжі та неповного всмоктування (мальабсорбції). Такі оперативні втручання прийнято називати мальабсорбтивними.

Другий – зменшення об’єму шлунку і, як наслідок, обмеження кількості їжі – гастрообмежувальні операції.

Крім того, існують комбіновані методи лікування даної патології: біліопанкреатичне та дистальне шунтування шлунку, які поєднують принципи обмежувальних та мальабсорбтивних методик шунтування шлунку в різних варіантах, включаючи міні шунтування та шунтування шлунку з одним анастомозом (має ряд переваг за рахунок мініінвазивності, що дає змогу скоротити час перебування хворого в стаціонарі й отримати хороший косметичний ефект) рукавна резекція шлунку.

Найбільш ефективним методом лікування хворих з морбідним ожиріння серед мініінвазивних є імплантація внутрішньо-шлункових балонів. У порожнину шлунку вводиться стороннє тіло – балон, заповнений рідиною (до 700 мл). Балон встановлюється під контролем ендоскопа терміном до 6 міс. Може використовуватися як самостійний метод при початкових формах ожиріння або для підготовки до баріатричної операції. Дозволяє досягти зниження маси тіла на 10-15 кг, а в деяких пацієнтів до 20-30 кг.

В ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України» накопичений найбільший в Україні досвід (40-річний) виконання баріатричних операцій. Такі оперативні втручання виконуються висококваліфікованими баріатричними хірургами, що пройшли підготовку в провідних центрах Європи та США. Виконується повний спектр сучасних баріатричних операцій з лапароскопічного доступу з використанням сучасного обладнання, згідно рекомендацій Міжнародної федерації хірургії ожиріння.

 

Джерело інформації: ДУ «Національний науковий центр хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України»

https://www.surgery.org.ua/News/Details/3e0e9f20-478d-4a31-a316-d2a80837f733?title=BariatrichnaKhirurgiia