Геморой — гіперпластично змінена кавернозна тканина прямої кишки, що діагностується у вигляді вузлових утворень. Виникає внаслідок посиленого притоку артеріальної крові в кавернозні тільця та недостатнього відтоку венозної крові.
Для геморою характерний поступовий розвиток симптоматики. На початкових етапах патології вени анального каналу помірно запалені та збільшені, виникає дискомфорт та свербіж у задньому проході. При прогресуванні захворювання гемороїдальні вузли значно збільшуються та ущільнюються, з’являється відчуття стороннього тіла у прямій кишці.
З’являються й інші симптоми геморою:
- кров’янисті виділення із прямої кишки під час дефекації;
- болючі відчуття у задньому проході;
- набряк та запалення тканин навколо анусу.
За відсутності своєчасного лікування виникає хронічний геморой, що характеризується чергуванням періодів загострення та ремісії (зменшення чи повного зникнення симптоматики).
За класифікацією визначають 4 стадії захворювання: від першої (найменш вираженої) до 4, яка проявляється випадінням гемороїдального вузла, що потребує його вправлення, важкими кровотечами, тромбозами та запаленням.
Факторами розвитку геморою є :
– спадковість
– запори
– малорухливий спосіб життя
– тривале перебування у сидячому положенні
– надмірні фізичні навантаження
– порушення відтоку крові в прямій кишці
– запальні, пухлинні процеси у кишечнику
– потрапляння інфекції.
У жінок додатковими факторами можуть бути вагітність, пологи, а також тривалий прийом гормональних контрацептивів, які значно знижують тонус вен.
Для лікування геморою застосовуються консвервативні, хірургічні та малоінвазивні методи. До малоінвазивних належить склеротерапія, кріодеструкція та інфраструктурна коагуляція.
Операція з видалення геморою може виконуватися як за допомогою класичного скальпеля, так і з застосуванням сучасних додаткових інструментів: електрокоагулятора, ультразвукових ножиць, радіохвильового ножа, апарату LigaSure. Також гемороїдектомія може виконуватися із застосуванням лазера, промені якого припікають вузол зсередини.
ДУ “Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України” надає спеціалізовану допомогу пацієнтам з гемороєм – консультацію хірурга та проктологічний огляд, оперативне лікування. Контактна інформація за посиланням: https://www.surgery.org.ua/News/Details/e7754558-7eb3-41e1-b48c-0003671a5756