ЛУК’ЯНОВА Олена Михайлівна

1818

(13.01.1923 р. – 15.08.2014 р. ), академік Національної академії медичних наук України, обрана 22.03.1993 р. за спеціальністю педіатрія; дійсний член Академії медичних наук СРСР ( 1984 p.), дійсний член Національної Академії наук України (1992 p.), доктор медичних наук (1966 p.), професор ( 1968 р.), Заслужений діяч науки і техніки УРСР ( 1982 р.), лауреат Державної премії УРСР з науки і техніки (1980 p.), Державної премії СРСР з науки і техніки (1987 p.), Державної премії України з науки і техніки (2000 р.), директор Інституту педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України (1979 р.-2005 р.), завідувач відділу профілактики і терапії дитячих захворювань (з 1953 р.).


Видатний учений у галузі педіатрії, визнаний дитячий лікар та організатор охорони здоров’я матері та дитини. Вагомим внеском у розвиток науки є її фундаментальні роботи з вивчення порушень обміну кальцію й вітаміну D у вагітних жінок і дітей раннього віку. Розробила нову класифікацію форм рахіту, методи його профілактики та лікування, створила нові ефективні препарати для попередження і лікування захворювань, пов’язаних з дефіцитом вітаміну D. Серед наукових розробок – упровадження найсучасніших технологій у галузі пренатальної діагностики, медицини плода при окремих формах вродженої патології в дітей раннього віку та застосування електрозварювання тканин у клінічній практиці.

Створила потужну школу наукових кадрів у галузі клінічної та соціальної педіатрії, перинатології, неонатології. Засновник першої української наукової школи дитячої гастроентерології; під її керівництвом уперше впроваджено в практику ендоскопічні методи дослідження в педіатрії, вивчені механізми розвитку захворювань органів травлення в дітей, розроблені методи лікування, створені продукти лікувальнопрофілактичного харчування для дітей. Вивчала вплив різних негативних екологічних факторів, насамперед наслідків катастрофи на ЧАЕС, на біологічну систему «вагітна жінка – плацента – плід – дитина» та розробила методи профілактики й реабілітації екозалежної патології дітей різних вікових груп.

Автор понад 600 наукових праць, зокрема 25 монографій, 10 посібників та підручників, енциклопедії, 28 авторських свідоцтв і патентів. Підготувала понад 80 докторів і кандидатів наук.

Академік РАН (1992 р.), дійсний член Американської академії педіатрів (1998 р.). Була членом Американської асоціації педіатрів, членом виконкому Міжнародної асоціації дитячих лікарів, Всесвітньої та Європейської асоціацій перинатологів. Багато років була президентом Асоціації педіатрів, головним редактором низки провідних профільних наукових журналів.

Нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора, орденом Жовтневої революції, орденом Вітчизняної війни І ступеня, орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, орденом «За мужність», орденом «Свята Софія», 15 медалями за трудову діяльність та участь у Великій Вітчизняній війні, Почесною грамотою Президії Верховної Ради України, Срібною Георгіївською медаллю «Честь, слава, труд», пам’ятною медаллю «За заслуги в розбудові економіки та вагомий внесок у створення міжнародного іміджу України», міжнародними нагородами «Приз Миру», «Лаври Слави», «Нагородою тисячоліття за заслуги перед людством».

Її ім’я присвоєно Інституту педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України.

Основні наукові праці: “Рахит” (1970 р.); “Ангиохолециститы у детей” (1975 р.); “Клинико-патогенетические аспекты классификации рахита” (1988 р.); “Новые продукты диетического и лечебного питания высокой биологической ценности для беременных женщин и детей” (1991 р.); “The Chernobyl Accident. Thyroid Abnormalities in Children, Congenital Abnormalities and other radiation related information”(1996 р.); “Сучасні уявлення про склерогенез як процес розвитку та прогресування хронічної патології у вагітних і дітей” (2001 р.); “Ревматоидный артрит у детей” (2002 р.); “Чернобыльская катастрофа: Состояние здоровья женщин и детей”(2003 р.); “Ионизирующее излучение и иммунная система у детей”(2003р.); “Чернобыльская катастрофа : состояние костной системы у детей  в анте- и поснатальном периоде жизни” (2005 р.); “Витамин D и его роль в обеспечении здоровья детей и беременных женщин” (2005 р.); “Екосистема  великого промислового міста України та діти першого року життя” (2005 р.).