Звіт
15-16 вересня 2016 р. у м. Кам’янці-Подільському за підтримки:
- МОЗ і НАМН України,
- ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова НАМН України»,
- Української Асоціації Нейрохірургів (УАН),
- Європейської Асоціації Нейрохірургічних Товариств,
- Хмельницького обласного осередку УАН,
- Асоціації лікарів м. Кам’янця-Подільського,
- Української асоціації боротьби з інсультом
відбулася щорічна науково-практична конференція нейрохірургів України з міжнародною участю «Травматичні ушкодження центральної та периферичної нервової системи».
У конференції взяли участь понад 200 учасників з 8 країн світу:
України, Азербайджану, Алжиру, Молдови, Росії, Румунії, США, Індії.
Було заслухано і обговорено 162 доповіді на 6 сесіях:
- Епідеміологія і організація спеціалізованої допомоги хворим з травматичними ушкодженнями нервової системи,
- Вогнепальні ушкодження нервової системи,
- Невідкладна допомога при нейротравмі,
- Реабілітація після черепно-мозкової травми: мультидисциплінарний підхід,
- Відновлювальна нейрохірургія при наслідках нейротравми,
- Новітні технології в нейрохірургії.
В рамках конференції за підтримки Української асоціації боротьби з інсультом було проведено Європейську школу медсестринства «Стандартизація сестринського процесу надання медичної допомоги: професійний догляд за важкохворим пацієнтом з інсультом».
В ході якої понад 100 українських медсестер отримали нові знання та навички з питань:
- безпеки пацієнтів в сестринському процесі,
- стандартних операційних процедур з профілактики внутрішньолікарняної інфекції,
- стандартів обробки рук в сестринській практиці,
- сучасного ведення пролежнів,
- особливостей катетеризації периферичних судин у важкохворих пацієнтів.
Під час конференції відбувся Пленум Української Асоціації Нейрохірургів спільно з головними позаштатними спеціалістами за спеціальностями «Нейрохірургія» та «Дитяча нейрохірургія», на якому були обговорені актуальні питання розвитку галузі та стан підготовки до VI з’їзду нейрохірургів України, який заплановано провести 12-16 червня 2017 року у м. Харкові.
Учасники конференції ухвалили резолюцію, у якій зазначили, що завданнями розвитку нейрохірургічної служби в найближчий час є:
- пріоритет в наданні допомоги при збройних пораненнях центральної і периферичної нервової системи;
- широке застосування ефективних, малоінвазивних технологій, які забезпечують високу якість життя і є привабливими для пацієнтів;
- єднання адміністративного контролю і впливу (МОЗ) і професійного аудиту (УАН);
- введення резидентури з нейрохірургії за Програмою підготовки, прийнятої в країнах ЄС;
- запровадження сучасного менеджменту в керівництві відділеннями;
- розширення міжнародного співробітництва, участі провідних фахівців України в лекторських групах WFNS та EANS.
Програмно-цільовий підхід до планування наукових досліджень за принципом соціального замовлення довів свою ефективність при реалізації галузевої (МОЗ та НАМН) науково-технічної програми «Медична допомога при черепно-мозковій травмі» (2007–2012 рр.) та Держпрограми попередження та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань (2006-2010 рр.).
В результаті виконання програм загальна летальність при ЧМТ знизилась у 1,32 рази (з 4,5% у 2007 році до 3,4 % у 2015 р.).
Післяопераційна летальність при ЧМТ знизилась у 1,2 рази (з 9% у 2007 р. до 7,7% у 2015 р.).
Смертність від інсульту, порівняно із 2006 роком, знизилась на 7,4%.
Необхідним є ухвалення наступної галузевої програми, метою якої є вивчення клінічної епідеміології травми нервової системи в Україні, уточнення 3 патогенетичних механізмів нейротравми та її наслідків, особливостей хірургічного та нехірургічних методів лікування, в тому числі методів інтенсивної терапії та реабілітації, розробка та впровадження науково обґрунтованої системи організації медичної допомоги при травмі нервової системи та її наслідках, удосконалення уніфікованих протоколів діагностики та лікування при різних видах травматичних ушкоджень нервової системи та їх наслідках.
Виправданим та ефективним (на прикладі Вінницького обласного центру цереброваскулярної нейрохірургії) є створення регіональних інсультних центрів, в яких поєднані зусилля лікарів нейрохірургів, неврологів, реабілітологів, лікарів інтенсивної терапії та фахівців із променевої діагностики, а також створення 7-9 нейрохірургічних міжрегіональних «центрів досконалості» на базі успішно функціонуючих нейрохірургічних відділень.
Травматичні ушкодження центральної і периферичної нервової системи визнано не тільки медичною, але й надзвичайно важливою соціальною проблемою за своєю поширеністю, тяжкістю наслідків, економічними втратами.
При цьому слід зауважити, що нейрохірургічна служба України у 2015-2016 роках працювала у складних умовах, зумовлених економічною кризою, воєнними діями на сході України, невизначеністю реформування медичної галузі Україні та тимчасовою втратою частини нейрохірургічної мережі на окупованих територіях. У цей же час відбулось критичне зменшення бюджетного фінансування, що породжує складності в закупівлі обладнання, витратних матеріалів.
На жаль, Закон України про автономізацію медичних закладів, який дає можливість закладам охорони здоров’я ефективно витрачати кошти на медичну допомогу, прийнятий Верховною радою лише у першому читанні. Це обмежує залучення приватних інвестицій до розвитку високотехнологічних методів лікування з використанням механізму державно-приватного партнерства. У таких складних умовах сучасний завідувач нейрохірургічним відділенням має бути не тільки професіоналом, але й ефективним управлінцем. Незмінним положенням залишається забезпечення високої якості надання нейрохірургічної допомоги.