Шалімов Олександр Олексійович

3194

(20.01.1918–28.02.2006), академік НАМН України, обраний 22 березня 1993 р. за спеціальністю хірургія, академік НАН України (1978 р.), доктор медичних наук (1958 р.), професор (1961 р.), заслужений діяч науки і техніки (1967 р.), лауреат Державної премії СРСР (1985 р.), лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1977 р.).


Видатний учений-хірург. Основні напрями наукової діяльності: хірургічні розробки в гастроентерології, торакальній і судинній патології. Широко відомий у світі своїми роботами в галузі гепатопанкреатобіології. Уперше розробив і впровадив в Україні резекції стравоходу з одномоментною пластикою, резекції печінки, органозберігаючі операції на шлунку при виразковій хворобі, портальній гіпертензії; реконструктивні та пластичні втручання на жовчовивідних протоках, підшлунковій залозі, судинах, а також мікрохірургічні операції.

Автор 826 наукових праць, зокрема 30 посібників і монографій, 112 винаходів. Підготував 52 докторів і 86 кандидатів медичних наук.

Був Почесним головою правління Наукового товариства хірургів України, головним редактором журналу «Клінічна хірургія».

Герой України, Герой Соціалістичної Праці. Нагороджений орденом Держави, двома орденами Леніна, орденом Жовтневої революції, двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденами «За заслуги» III, II та І ступеня, Почесним дипломом Міжнародного біографічного центру Кембриджського університету за досягнення в медицині XX століття та іншими відзнаками.

Його ім’я присвоєно Національному інституту хірургії та трансплантології НАМН України.