Всесвітній день боротьби із вірусними гепатитами

844

Статистика невблаганна – в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький. Вірусні гепатити – це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавий вбивця». Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.
На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися і про це треба говорити!
28 липня світова громадскість відзначає Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Проблема вірусних гепатитів стоїть сьогодні дуже гостро.

ВООЗ та світові партнери закликають політиків, працівників охорони здоров’я та громадськість по всьому світі запобігати гепатитам В та С і діяти сьогодні! Вірусні гепатити щороку вбивають біля 1,5 млн осіб на рік.

Як свідчить статистика ВООЗ, у світі понад 140 мільйонів людей інфіковані вірусом гепатиту С, який може призвести до цирозу і раку печінки (за даними ВООЗ 57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки зумовлені вірусами гепатитів В і С). Згідно з прогнозами експертів, у наступні 20-30 років світовою загрозою для здоров’я буде не ВІЛ/СНІД, як вважалось раніше, а віруси гепатиту, передусім гепатиту С. Кожний 12-й мешканець планети інфікований гепатитом В чи С. Сьогодні вчені констатують пандемію гепатиту С, яка за своїми масштабами в 5 разів перевищує розповсюдження ВІЛ-інфекції. Близько 350 млн. людей – хронічні носії вірусу гепатиту В, близько 200 млн. інфіковані гепатитом С.

Україна належить до держав із середнім рівнем поширення вірусного гепатиту С (інфіковано близько 3% громадян, що становить приблизно 1170000 осіб). Однак, за результатами вибіркового моніторингу груп ризику, показник інфікування
вірусом гепатиту С серед деяких з них (медичні працівники, хворі на онкологічні та нефрологічні захворювання,
що потребують гемодіалізу, ВІЛ-інфіковані) досягає 40-60 %, що значно перевищує середні показники у світі.
В Україні офіційна реєстрація хронічних форм вірусних гепатитів В і С проводиться з червня 2009 р. і не охоплює
все населення, у зв'язку з чим є невідповідність між офіційними українськими та міжнародними статистичними даними.

Цього року, з урахуванням масштабних бойових дій на Сході України, що супроводжуються великою кількістю загиблих і поранених військовослужбовців та мирних жителів, проблема надзвичайно високого рівня небезпеки інфікування гепатитом набуває ще більшої актуальності.

Більшість осіб, інфікованих вірусом гепатиту С, не здогадуються про своє захворювання, оскільки у 80% пацієнтів гострий період захворювання минає без симптомів, переходячи з часом у хронічне захворювання за умови відсутності лікування. Пірсінг, татуаж, манікюр, педикюр, стоматологічні послуги, інші медичні втручання, пов’язані з ін’єкціями, переливанням крові, ін’єкційне споживання наркотиків тощо – це перелік можливих шляхів інфікування.

Головними повідомленнями, з якими звертається світова спільнота сьогодні до нас наступні:

– знайте про ризик.
Небезпечна кров, небезпечні ін’єкції та спільний інструмент споживачів ін’єкційних наркотиків – можуть привести до зараження гепатитом.

– вимагайте безпечні ін’єкції.
Щороку 2 мільйона людей інфікуються гепатитом через небезпечні ін’єкції. Використовуйте стерильні, одноразові шприци, щоб запобігти зараженню.

Інформацію складено за матеріалами періодичних видань.

– робіть щеплення дітям.
Біля 780 000 людей помирає щороку від гепатиту В. Щеплення може захистити від гепатиту В на все життя.

– проходьте тестування, лікуйтесь.
Існують ефективні засоби лікування гепатиту В та С.

Сьогодні, 28 липня, стартувала перша масштабна кампанія тестування на вірусний гепатит С серед військовослужбовців, які воюють в АТО.

Про це повідомили у Міжнародному Альянсі з ВІЛ/СНІД в Україні.

Як наголошують в організації, через значну кількість поранених та ускладнені санітарні умови життя бійців на Сході стрімко шириться епідемія вірусних гепатитів.

"Однак, тест на гепатит С не передбачений для мобілізованих. Крім того, безпосередньо у районі проведення бойових дій майже відсутні засоби профілактики вірусних інфекцій", — йдеться у повідомленні.