Заголовок

915
19-26 лютого 2012 року за ініціативи депутатів Парламенту Японії та на запрошення МЗС Японії в країні перебували українські експерти: Генеральний директор Національного наукового центру радіаційної медицини Національної академії медичних наук України, Д.А.Базика та  Директор Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології Національного університету біоресурсів і природокористування України, В.О.Кашпаров.

У ході візиту В.О.Кашпаров та Д.А.Базика були прийняті Генеральним директором Ради дослідників Міністерства сільського господарства, лісництва і рибальства Японії К.Фуджімото, відбулися їх зустрічі з депутатами Парламенту Японії, керівництвом Міністерства освіти, культури, спорту, науки і технологій Японії, членами спеціальної парламентської комісії з розслідування та з’ясування причин ядерної аварії на АЕС «Фукусіма-1», вченими профільних інститутів та університетів Японії, представниками Японського агентства з атомної енергетики.

Так, під час зустрічі в Міністерстві сільського господарства, лісництва і рибальства Японії, Генеральний директор К.Фуджімото зазначив, що корисні поради та досвід українських експертів були в певній мірі використані при розробці стратегічного плану дезактивації територій та реабілітації навколишнього середовища навколо АЕС «Фукусіма-1» і звернувся до гостей з проханням надати попередню оцінку зазначеному плану, а також тим експериментальним заходам, які вже вживаються на радіоактивно забруднених ділянках місцевості.

Важливою складовою візиту стала зустріч українських радіологів з групою депутатів Комітету з питань правил та управління Палати представників Парламенту Японії, які у жовтні минулого року перебували в Україні. Під час зустрічі, японські парламентарі з великою увагою і зацікавленістю ознайомились з презентаціями щодо досвіду та можливостей нашої держави у справі подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, а також з конкретними пропозиціями по мінімізації наслідків аварії на АЕС «Фукусіма-1» у контексті сільського господарства та медицини.

Парламентарі наголосили на необхідності зміцнення співробітництва між науковими установами двох країн в рамках угоди між урядами України та Японії, яку японська сторона сподівається підписати найближчим часом. Японська сторона зацікавлена у пріоритетності такої угоди з Україною та першочерговому включенні до угоди досягнень українських науковців в галузі радіоекології та радіаційної медицини при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. На думку японців цей досвід має світове значення.

В Національному інституті радіологічних досліджень (м.Тіба) з японською стороною були обговорені пріоритетні проблеми мінімізації медичних психо-соціальних наслідків атомної аварії та конкретні шляхи реалізації подальшого співробітництва.

В медичному Університеті м. Фукусіма В.О.Кашпаров та Д.А.Базика були прийняті віце-президентом Університету, головою центру невідкладної допомоги та епідеміології при радіаційному ураженні, професором С.Ямасіта. Сторони дійшли згоди щодо укладання профільної угоди між медичним Університетом м. Фукусіма та Національним науковим центром радіаційної медицини НАМН України. Українським фахівцям було продемонстровано центр невідкладної допомоги та сучасний комплекс з прискорювачем лінійних часток вуглецю для лікування онкологічних хворих.

У ході зустрічі з представниками Фукусімського центру охорони навколишнього середовища при Японському агентстві з атомної енергетики було приділено увагу практичним заходам з дезактивації радіоактивно забрудненого навколишнього середовища.

Організація та проведення японською стороною такого рівня зустрічей в черговий раз свідчить про те, що для японської сторони все більше стає очевидним і безсумнівним той факт, що Україна має визначні успіхи у наукових дослідженнях з Чорнобильської проблематики, зокрема, у сільгоспрадіології, радіаційному моніторингу довкілля, визначенні доз опромінення, включно з дозами опромінення щитовидної залози, радіаційній медицині тощо і готова ділитися досвідом і спільно розвивати майбутні дослідження.