Вперше в Україні відбулась конференція молодих вчених, присвячена 20-річчю Академії. Захід відбувся 5 березня 2013 року за підтримки Національної академії медичних наук України та Міністерства охорони здоровя України. В конференції взяли участь академіки, члени – кореспонденти НАМН України, провідні фахівці в медичній галузі та молоді науковці.
Президент Національної академії медичних наук України академік НАМН України А.М.Сердюк у своїй вітальній промові наголосив на тому, що створення цієї конференції «було закономірним і необхідним етапом у розвитку вітчизняної медичної науки. В рік, який рішенням ЮНЕСКО і Верховної Ради визначено «Роком Амосова» – видатного вченого і хірурга, біокібернетика, мислителя і письменника».
А.М.Сердюк навів одне з правил успіху для молоді, яке свого часу виголосив Білл Гейтс: «не плутайте реальне життя з тим, що показують по телевізору.В житті доводиться багато часу проводити не в кав’ярні, а на робочому місці…».
Президент академії закликав молодь бути більш активними і настирними в науковому пошуку, втіленні своїх ідей, в наукових дискусіях та проривних інноваційних дослідженнях та повідомив, що організатори даної конференції підготували для молодих науковців анкети. Виходячи з анкетування буде створено перелік пропозицій, які увійдуть до Вісника Академії. Президент запевнив, що будуть вжиті заходи для максимальної реалізації ефективних порад. «Наука надто чутлива галузь! Вона чітко і швидко реагує на відношення суспільства до неї. У вченого повинна бути перспектива, а в наукових здобутках повинна потребувати саме держава…Відтак ми повинні берегти те, що маємо. Адже за останні два десятиліття чисельність дослідників в Україні зменшилася майже втричі. На 1000 чоловік активного населення у нас припадає 6 науковців, в той час як в Японії -11, США – 97, Південній Кореї – 9,5, Франції – 9,3. Є над чим замислитися не лише нам з Вами».
Президент академії медичних наук України А.М.Сердюк наголосив на надзвичайній важливості кількох, ініційованих (в тому числі й Академією) масштабних проектах:
Інноваційна та ядерна медицина. Головна мета – впровадження в діагностику і лікування онкологічних, серцево-судинних і неврологічних захворювань досягнень ядерної фізики для ранньої діагностики і лікування цих найбільш поширених популяційних хвороб. «Цей напрям ми вирішуємо разом з вченими Національної академії наук. А оскільки він міждисциплінарний, в Київському національному університеті ім. Т.Шевченка в цьому році почнемо готувати конче необхідних нам фахівців – медичних фізиків».
Репродуктивне здоров’я. А.М.Сердюк констатував, що демографічні показники в країні, на жаль, невеселі. «Академія веде науковий супровід національної програми, ініційованої Президентом країни В.Ф. Януковичем «Нове життя – нова якість охорони здоров’я» Вже відкрито 9 унікальних перинатальних центрів, в ц.р. їх кількість сягне 12. А в 2015 р. – кожна область матиме центр ІІІ рівня». З більшістю існуючих центрів працює телезв’язок для термінового вирішення консультативних питань для вагітних та новонароджених, особливо груп ризику. «Минулого року на відкритті першого – Кіровоградського Віктор Федорович задав змістовне, професійне з точки зору медицини запитання: – Що треба зробити, щоб практична охорона здоров’я відчула наробки вчених, роль інститутів? Наразі ми разом з установами МОЗ науковими доробками даємо позитивну відповідь, не лише в перинатології, але й кардіохірургії, кардіології, ендокринології, медичній генетиці тощо. Ви почуєте це з вуст наших вчених».
«В Академії розвиваються клітинні, геномні і постгеномні технології в діагностиці, профілактиці і лікуванні соціально-значущих захворювань інфекційного та неінфекційного характеру, проблеми адаптації людини до несприятливих факторів природного і соціального середовища, медицини праці, нано – медицини тощо».
«На черзі – стратегія розвитку медичної науки в Україні на перспективу. Президент повідомив про створення 5 регіональних наукових центрів, які будуть об’єднувати академічну науку з вузівською і згодом перетворяться в науково-освітні кластери (в м. Харкові, Донецьку, Одесі, Львові, Дніпропетровську).
Академія активізувалася на міжнародному рівні, було підписано меморандуми з:
– Російською академією медичних наук по співпраці з широкого кола медичних проблем;
– науковцями Південної Кореї в галузі «Ядерної медицини»;
– багатьма науковими установами різних країн (США, Швеції, Німеччини, Японії і т.д.) по різним напрямкам.
Сердюк закликав молодь до вникнення та реалізації своїх знань та наукових амбіцій, долучення до виконання цих договорів. Перзидент НАМН України відмітив, що за минулі два роки 278 молодих вчених Академії представили доповіді в закордонних країнах, 109 чол. Там стажувалися, 46 – отримали гранти. Хороший початок».
До речі, місяць тому Академія разом з Національним медичним університетом ім. Богомольця, Національною академією ім. Шупика, науковими і учбовими установами інших країн зареєструвала міжнародний науково-практичний журнал «Инновационные технологии в медицине», що дозволяє розширити публікування робіт молодих вчених.
Насамкінець, Президент НАМН України А.М.Сердюк запевнив, що Академія докладе всіх зусиль до постійної підтримки молодих фахівців як в науковому пошуку, так і в інших питаннях, тобто не лише створення відповідних умов для праці, а й такі стимулюючі фактори, як стипендії Кабміну, премії Президента та Верховної Ради, академічні премії для молодих вчених.