Гостра коронавірусна інфекція (COVID-19), що призвела до світової пандемії з березня 2020р., викликає такі гострі та комплексні порушення, які у деяких випадках сприяють розвиткові тяжкої інтерстиціальної пневмонії, гострого дистрес-синдрому або смерті. Типовими симптомами захворювання є жар, кашель, задишка, слабкість, біль у м’язах, головний біль, зміни смаку та запаху, та ін.. Тромботичні ускладнення при COVID-19 – одна з видимих причин венозного тромбоемболізму.
Близько 10% пацієнтів одужують від SARS-CoV-2 протягом трьох тижнів, трошки менший відсоток – протягом місяця з моменту виникнення гострих симптомів. Таку статистику виявлено з дослідження UK COVID Symptom Study, що було проведено у Великій Британії: пацієнти реєстрували симптоми свого захворювання у смартфоні. Такий відсоток був значно меншим, ніж рапортували у попередніх дослідженнях, які проводились у спеціалізованих клініках.
Постковідний стан «Long covid» є мультисистемним захворюванням, яке іноді виникає після гострого захворювання. Клінічне втручання у цей стан обумовлює майбутні перспективи пацієнта, якість його життя. Таких пацієнтів слід розділити на тих, в кого розвинулись серйозні наслідки (тромбоемболічні ускладнення), та таких, в кого виникла неспецифічна клінічна картина (найчастіше домінують задишка, слабкість, втома). Пацієнти з COVID-19, мають потребу в реабілітації під час перебування в лікарні та після виписки. Реабілітацію повинен вести лікар з відповідними навичками та досвідом та відповідною підтримкою фахівців, беручи до уваги різноманітність симптомів, що проявляються. Слід починати реабілітацію біля ліжка хворого і тривати до прийняття рішення про безпечність виписки додому. Оцінюють потребу в кисні в стані спокою та при фізичних навантаженнях у пацієнтів госпіталізованих з COVID-19 перед випискою з лікарні. В подальшому лікар має прийняти рішення про потребу в амбулаторній (під час фізичних вправ та повсякденної діяльності), короткотривалій (використання оксигенотерапії короткими періодами 10-20 хв/раз при транзиторній гіпоксемії або виникненні симптомів) або довготривалій оксигенотерапії (більше 15 годин на день у пацієнтів з хронічною гіпоксемією) в домашніх умовах або в стаціонарі, який приймає пацієнтів з постковідним синдромом.
Після виписки з лікарні можлива реабілітаційна програма, яка адаптує пацієнта до повсякденної діяльності: в перші 6–8 тижнів після виписки з лікарні його слід заохочувати робити фізичні вправи низької та помірної інтенсивності вдома (фізичні вправи високої інтенсивності не рекомендуються). Пацієнти з COVID-19 повинні пройти оцінювання фізичного та емоційного функціонування через 6–8 тижнів після виписки, щоб визначити додаткові потреби у реабілітації, але оцінка через 6–8 тижнів після виписки з лікарні може бути занадто ранньою, оскільки деякі ускладнення можуть проявлятися пізніше.
Пацієнти мають бути забезпечені освітніми та інформаційними матеріалами/ресурсами для само-підтримки під час реабілітації, особливо у випадку недоступності реабілітаційного сервісу. Осіб з підозрою на постковідний синдром направляють до відповідних лікарів за наявності симптомів, що загрожують його життю: важка гіпоксемія або зниження сатурації кисню під час фізичних вправ, ознаки важкого захворювання легень, болі у грудях, мультисистемний запальний синдром (у дітей). Запропонуйте аналізи, які можуть включати загальний аналіз крові, тести на виявлення порушень функції нирок та печінки, тест на С-реактивний білок, феритин, натрійуретичний пептид типу B (BNP) або його N-кінцевий фрагмент та функції щитовидної залози. За необхідності – тест на толерантність до фізичних навантажень, що відповідає можливостям людини (наприклад, 1-хвилинний тест з присіданням). Під час перевірки фіксуйте рівень задишки, частоту серцевих скорочень і сатурацію кисню. Дотримуйтесь відповідного протоколу для безпечного проведення тесту. Необхідно направити пацієнта на рентгенографію грудної клітки до 12 тижнів після гострого захворювання COVID-19, якщо раніше дане дослідження не виконувалось, а у пацієнта зберігаються симптоми порушення дихання.