Вінницькі вчені і програмісти створили унікальну модель віртуального пацієнта.
Вінницький національний медичний університет імені Пирогова вписав в історію медичної науки нову сторінку – 1 червня відбулася презентація унікальної системи «СКІФ» – віртуальної моделі людського організму. Модель у найменших подробицях (на клітинному рівні) відтворює діяльність людського організму як у нормальному, так і в патологічному стані, показує реакцію організму на дію зовнішніх чинників і застосування ліків, дозволяє прогнозувати розвиток хвороб.
Презентація відбулася у Вінницькому національному медичному університеті під час спеціально організованого спільного засідання колегії Міністерства охорони здоров’я України, президії Національної академії медичних наук України та вченої ради Вінницького національного медичного університету. У засідання взяли участь Міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова, президент Національної академії медичних наук України Андрій Сердюк, голова обласної державної адміністрації Іван Мовчан.
Високо оцінила вінницьке медичне ноу-хау Раїса Богатирьова. На її думку, це справжня революція у навчанні майбутніх лікарів і лікуванні хворих.
Ініціатор розробки Василь Мороз, презентуючи модель, повідомив, що колектив розробників не використовував бюджетних коштів і працював переважно у вільний від основної роботи час. Робота тривала 15 років, а задум створити таку модель у Василя Мороза виник ще у 80-і роки минулого століття.
Розробники розшифровують назву «СКІФ» як «система комп’ютерної ідентифікації функцій», але це не звучний збіг: Василь Мороз прагнув дати розробці коротку, звучну і обов’язково українську назву, а вже потім її розшифрували як абревіатуру.
«»СКІФ» дозволить навчати студентів не на живих людях, а у віртуальному вимірі. При цьому є можливість моделювати ситуації, які не завжди можна спостерігати на практиці.
Довідка: Комп'ютерна модель життєдіяльності організму людини – віртуальний пацієнт "СКІФ" максимально відображає природні механізми та процеси, які протікають в організмі людини в нормі та при патологічних станах. В основі моделі сотні тисяч фізіологічних, біохімічних, біофізичних параметрів, розроблений алгоритм функціонування та взаємодії клітин, органів, систем та організму у цілому. На цій базі модулюються різноманітні патологічні стани, вивчається ефективність лікування та його корекція. Вона надає унікальну можливість одночасно спостерігати процеси, які протікають в будь-якій системі організму, їхні реакції на різні внутрішні та зовнішні зміни, механізми регуляції їхньої діяльності.
Величезний обсяг інформації (фізіологічної, біофізичної, біохімічної) комп'ютерної моделі "СКІФ", в тому числі, склад протоплазми клітин та міжклітинної рідини, структура мембрани клітин з іонними каналами, робота K+ та Na+ насосів, структура всіх органів та взаємозв'язків між ними, усі існуючі метаболіти, ферменти, гази, солі, вода, формені елементи крові, змодельовані процеси в артеріях, артеріолах, капілярах, венулах, венах, генерація необхідної для життєдіяльності АТФ через систему біохімічних реакцій циклу Кребса та ін.
Вся методологія обрахувань, алгоритмів представлених масивів даних являє собою абсолютне українське ноу-хау.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА