Як у невеликій клініці Інституту нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова НАМН України застосовують сучасні технології в трансназальній хірургії мозку
Величезний лікарняний комплекс неподалік від столичної станції метро «Лук’янівська» мало нагадує сучасні європейські центри. Тут немає сяючих дзеркальних стін, розкішних холів, швидкісних ліфтів і привітних ресепшеністів. Однак саме тут щороку приймають понад 35 тис. пацієнтів з патологіями нервової системи найрізноманітніших рівнів складності.
Інститут нейрохірургії ім. акад. А. П. Ромоданова – найбільша профільна установа в Україні, в структурі якої працюють 15 хірургічних клінік, а також наукові та діагностичні відділення. Попри не дуже презентабельну «зовнішність», можливості інституту – не гірші, ніж у передових зарубіжних клінік.
ІНСТИТУТ НЕЙРОХІРУРГІЇ ІМ. АКАД. А. П. РОМОДАНОВА – НАЙБІЛЬША ПРОФІЛЬНА УСТАНОВА В УКРАЇНІ, В СТРУКТУРІ ЯКОЇ ПРАЦЮЮТЬ 15 ХІРУРГІЧНИХ КЛІНІК
«Ми ендоскопічно видаляємо пухлини основи черепа у тих хворих, які дістали відмову в інституті Бурденка в Москві, наприклад, або в Німеччині через високу складність операцій – у тих інститутах, які нібито мають більше досвіду і практики. Вони не беруться, тому що це все-таки ризик. А ми беремося, оскільки не сумніваємося у своїх силах і технологіях», – без зайвої скромності каже кандидат медичних наук, нейрохірург вищої категорії та заступник директора Андрій Гук.
«У нас отримують нейрохірургічну допомогу 10% всіх пацієнтів в Україні та проводиться 7% нейрохірургічних втручань від усіх, які здійснюються в країні», – додає фахівець.
За словами директора інституту Євгена Педаченка, установа активно розвивається – особливо в останнє десятиліття. Тут змінилося не тільки обладнання, а й сама філософія медичної допомоги: «Сьогодні для нас головне – зберегти якість життя людини. Щоб вона після операції не була інвалідизована і могла повернутися до роботи, до родини, якщо це можливо», – каже Євген Педаченко.
Другий сучасний принцип інституту – малоінвазійність хірургії. Наприклад, ендоскопічна трансназальна методика.
«Ми використовуємо лазерні технології в лікуванні пухлин головного мозку і гриж міжхребцевих дисків, – розповідає „Дому інновацій“ нейрохірург вищої категорії, доктор медичних наук і один з провідних в Україні фахівців з вивчення і лікування болю Вадим Білошицький. – Нейронавігацію – для планування доступу до важкодоступних утворень у нервовій системі. Електростимуляцію глибинних структур головного мозку (deep brain stimulation) в лікуванні розладів рухів (хвороба Паркінсона, торсіонна дистонія, есенціальний тремор)». Це лише мала частина сучасних технологій, які сьогодні застосовують в інституті.
ДРУГИЙ СУЧАСНИЙ ПРИНЦИП ІНСТИТУТУ – МАЛОІНВАЗІЙНІСТЬ ХІРУРГІЇ. НАПРИКЛАД, ЕНДОСКОПІЧНА ТРАНСНАЗАЛЬНА МЕТОДИКА
Проводять тут і власні дослідження. Наприклад, за словами Вадима Білошицького, в одному з експериментів місцеві фахівці обґрунтували можливості використання генної терапії в лікуванні важкої черепно-мозкової травми. В інституті вивчають можливості застосування нових матеріалів для пластики дефектів черепа, а також експериментально обґрунтували нейроінженерні втручання з використанням стовбурових клітин у випадку травми спинного мозку. Результати опубліковано в провідних західних журналах (наприклад, Scientific Reports).
«Дім інновацій» починає серію публікацій про клініки інституту.
Аденома гіпофіза – небезпечна і непередбачувана
Одна з клінік інституту розвивається останніми роками особливо активно, постійно вдосконалює хірургічні техніки та застосовує досвід провідних зарубіжних профільних установ. Це клініка транссфеноїдальної нейрохірургії. Саме в ній було здійснено перші в Україні нейрохірургічні операції через ніс.
З моменту заснування 1988 р. це відділення очолює кандидат медичних наук Олександр Гук. Під його керівництвом клініка стала авторитетним всеукраїнським центром вивчення і лікування захворювань гіпофіза.
Зараз тут працюють молоді нейрохірурги – доктор медичних наук Микола Гук, кандидати медичних наук Ліла Даневич, Артур Мумлєв, Віктор Яцик і Дмитро Цюрупа. Їм – від 31 до 40 років. Однак, незважаючи на молодість, вони – фахівці найвищого класу. І їм нерідко доводиться долати скептицизм та відвертий опір колег старшого покоління, які не бажають залишати свою зону комфорту – переучуватися та опановувати сучасні загальносвітові нейрохірургічні техніки.
«Щоби з уже навченого нейрохірурга підготувати хорошого ендоскопіста, потрібно років п’ять, – пояснює Микола Гук. – І це якщо хірург сприймає нове. Але ж є ті, кого неможливо навчити сучасним методикам роботи. Найчастіше людина старше 40 років відкидає дискомфортне переучування – наприклад, дивитися не в окуляр мікроскопа, а на екран під час ендоскопічної операції».
ОДНА З КЛІНІК ІНСТИТУТУ РОЗВИВАЄТЬСЯ ОСТАННІМИ РОКАМИ ОСОБЛИВО АКТИВНО, ПОСТІЙНО ВДОСКОНАЛЮЄ ХІРУРГІЧНІ ТЕХНІКИ ТА ЗАСТОСОВУЄ ДОСВІД ПРОВІДНИХ ЗАРУБІЖНИХ ПРОФІЛЬНИХ УСТАНОВ. ЦЕ КЛІНІКА ТРАНССФЕНОЇДАЛЬНОЇ НЕЙРОХІРУРГІЇ.
Основна спеціалізація клініки – лікування аденом гіпофіза. Але оперують тут і пухлини позагіпофізарного походження, розташовані на основі черепа. Технічно саме маніпуляції в цій області мозку найбільш складні в нейрохірургії. Найменша помилка може призвести до серйозних наслідків.
Крім розповсюджених аденом гіпофіза, зараз оперують дедалі більшу кількість інших пухлин мозку, дістатися до яких можна новими ендоскопічними малотравматичними методами (наприклад, базальні менінгіоми, краніофарінгіоми, хордоми тощо).
Гіпофіз – крихітна залоза масою лише 0,5 г. Однак вона відповідає за найважливіші функції в організмі. Вона – «диригент» усієї ендокринної системи людини і контролює зростання, статевий і репродуктивний розвиток. Тому хвороби гіпофіза можуть не тільки позбавити пацієнта повноцінного життя, а й поставити під загрозу його життя як таке.
ОСНОВНА СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ КЛІНІКИ – ЛІКУВАННЯ АДЕНОМ ГІПОФІЗА
Пацієнти з ураженнями гіпофіза часто страждають від змін зовнішності – наприклад, від нерівномірного ожиріння, коли руки і ноги залишаються нормальними, а живіт стає непомірно роздутим, у розтяжках. У людей з акромегалією (коли через патологію гіпофіза різко підскакує рівень гормонів росту) помітно збільшуються в розмірах губи, ніс, пальці рук і ніг. У жінок аденоми гіпофіза викликають порушення менструального циклу, виділення з грудей, у чоловіків – ослаблення потенції, статевого потягу. Тому іноді в клініку звертаються зневірені чоловіки, які буквально вимагають їх лікувати і змучують своїми проханнями нейрохірургів, хоча таким пацієнтам, швидше, дорога до сексопатологів і психологів, а не на хірургічний стіл. Один з найбільш небезпечних симптомів пухлини гіпофіза – погіршення зору і звуження поля зору. Це відбувається, коли пухлина виходить за межі гіпофізарної ямки та починає тиснути на зорові нерви.
ГІПОФІЗ – КРИХІТНА ЗАЛОЗА МАСОЮ ЛИШЕ 0,5 Г. ОДНАК ВОНА ВІДПОВІДАЄ ЗА НАЙВАЖЛИВІШІ ФУНКЦІЇ В ОРГАНІЗМІ
Людям із новоутвореннями, що порушують роботу гіпофіза, сьогодні найчастіше допомагають саме тут – у клініці транссфеноїдальної нейрохірургії. Тут концентрується потік пацієнтів з подібними проблемами зі всієї України. У середньому, щороку у відділенні здійснюють не менше 250-300 таких операцій. У регіональних загальних нейрохірургічних центрах і відділеннях, як правило, кількість таких патологій не перевищує десятків, а то й менше.
З 2011 р. співробітники клініки активно освоюють і розвивають транссфеноїдальну ендоскопічну техніку лікування – тобто оперують пухлини гіпофіза і основи черепа через ніс за допомогою ендоскопа. Кілька десятиліть тому такі операції здійснювали не через ніс, а за допомогою великого травматичного транскраніального доступу – через лобову кістку. На початку 1970-х рівень післяопераційної смертності у випадках аденом гіпофіза в інституті становив сумні 30%. За останні десятиліття завдяки безперервному розвитку мінімально інвазійної трансназальної хірургії цей показник знизився до менше 1%.
З 2011 Р. СПІВРОБІТНИКИ КЛІНІКИ АКТИВНО ОСВОЮЮТЬ І РОЗВИВАЮТЬ ТРАНССФЕНОЇДАЛЬНУ ЕНДОСКОПІЧНУ ТЕХНІКУ ЛІКУВАННЯ – ТОБТО ОПЕРУЮТЬ ПУХЛИНИ ГІПОФІЗА І ОСНОВИ ЧЕРЕПА ЧЕРЕЗ НІС ЗА ДОПОМОГОЮ ЕНДОСКОПА
За словами Миколи Гука, ендоскопічної трансназальної хірургії в інституті, та й в Україні загалом, майже не було до появи в клініці 2011 р. сучасного обладнання.
«Ми стартували з абсолютно нульового рівня, – розповідає „Дому інновацій“ Микола Гук. – Тому я пишаюся своїми співробітниками. Фактично за 3-4 останніх роки ми від мікрохірургічної техніки через ніс перейшли до ендоскопії та сьогодні володіємо методиками, які присутні у великих нейрохірургічних центрах в усьому світі».
Як залатати мозок через ніс
Ціна помилки нейрохірурга – смерть, інвалідизація або вегетативний стан хворого до кінця його днів. Тому навчання – невід’ємна частина роботи будь-якого висококласного фахівця. Співробітники клініки щороку кілька разів їздять за кордон, де переймають досвід нейрохірургів зі світовими іменами. Артур, Ліла, Микола, Дмитро і Віктор навчалися в провідних клініках Австрії, Німеччини, Італії, Франції та Нідерландів.
Наприклад, у італійців вони запозичили техніку багатошарової пластики під час трансназальних операцій, а в американських колег – методику парціальної аденогіпофізектомії, тобто часткового видалення гіпофіза. За словами нейрохірургів клініки, черпати знання в сучасній медицині можна не тільки зі спеціальної літератури і стажувань – допомагають навіть відео операцій відомих хірургів на YouTube.
Найкраще пояснити, як ці техніки застосовують на практиці, на прикладі операції, котру нещодавно провели Ліла Даневич і Микола Гук.
Наприкінці жовтня до клініки потрапила 53-річна пацієнтка з акромегалію. Випадок майже унікальний – жінка прожила з величезною пухлиною гіпофіза майже 20 років. При тому, що з діагнозом «акромегалія» без лікування пацієнти в середньому живуть на 20 років менше, ніж здорові люди.
Два десятиліття тому пацієнтка відмовилася від операції. Але за минулі роки мікроаденома перетворилася на гігантську – максимальний її розмір сягнув 5 см. Пухлина проникла в довколишні структури, роз’їла кістки та стисла зорові й окорухові нерви. Гостре погіршення зору, двоїння в очах, збільшення губ і пальців на руках і ногах нарешті переконали жінку в тому, що операції не уникнути.
Починається така операція, за словами Ліли Даневич, з адреналізації слизових носа. «Ми обкладає її адреналіном і лідокаїном для того, щоб слизова оболонка носа менше кровила», – пояснює фахівець.
Потім формують назосептальний клапоть, щоби пізніше закрити ним дефект порожнини видалення. «Назосептальний клапоть – це шматочок слизової оболонки в перегородці носа, який ми виділяємо монокоагуляцією, тобто – випалюємо з перегородки носа і загортаємо в нижній носовий хід, де він лежить, як ганчірочка, до свого часу», – розповідає нейрохірург.
ДВА ДЕСЯТИЛІТТЯ ТОМУ ПАЦІЄНТКА ВІДМОВИЛАСЯ ВІД ОПЕРАЦІЇ. АЛЕ ЗА МИНУЛІ РОКИ МІКРОАДЕНОМА ПЕРЕТВОРИЛАСЯ НА ГІГАНТСЬКУ