УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №138/2018
"Про присудження Державних премій України в галузі науки і техніки 2017 року"
(на підставі подання Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки)
Урочисте нагородження колективів відбулося 20 листопада 2018 року за участі президента НАН України Бориса Патона та Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич.
Відрадно, що серед лауреатів цьогорічної премії – 8-ро науковці Національної академії медичних наук України.
Зауважимо, що з 4-х робіт, поданих на конкурс від НАМН України, були премійовані 2.
Перша робота – "Хірургічне лікування патології грудної аорти" – результат плідної роботи колективу кардіохірургів:
- д.м.н. Кравченко І.М. – головний науковий співробітник ДУ "Національний інститут серцево- судинної хірургії імені М.М.Амосова НАМН України" ,
- к.м.н. Кравченко В.І. – завідувач відділу ДУ "НІССХ ім. М.М.Амосова НАМН України",
- д.м.н. Попов В.В. – завідувач відділу ду "НІССХ ім. М.М.Амосова НАМН України",
- д.м.н. Захарова В.П. – головний науковий співробітник ДУ «НІССХ ім. М.М. Амосова НАМН України»,
- д.м.н. Фуркало С.М. – завідувач відділу ДУ «НІХТ ім. О.О. Шалімова НАМН України»,
- д.м.н. Ємець І.М.,
- д.м.н. Руденко Н.М.,
- к.м.н. Романюк О.М.
з провідних інститутів України, який досяг вражаючих результатів в хірургічному лікуванні патології грудної аорти, завдяки чому отримали визнання серед фахівців у світі та достойно представлені на міжнародних форумах.
Хірургічна робота включає сучасні методи дослідження етіопатогенезу даної патології, в тому числі використання генетичних (цитогенетичних, молекулярно-цитогенетичних – FISH, біохімічних) методів. Авторами використано сучасний принцип мультидисциплінарного підходу у веденні пацієнтів із вродженими вадами серця. Вперше в світі розроблено і впроваджено інноваційний підхід до корекції критичних вроджених аномалій грудної аорти в перші години життя новонароджених в субадаптаційному періоді із застосуванням аутологічної пуповинної крові.
Завдяки впровадженню результатів роботи зменшено витрати на хірургічне лікування хворих, застосування у 30-35% випадків кровозберігаючих технологій, зменшення кількості невідкладних транспортувань пацієнтів у критичному стані, а головне – врятування життів тисяч наших громадян.
В 2-й роботі "Кріотермохірургічні методи та апаратура для лікування онкологічних захворювань органів черевної порожнини" авторами:
- д.м.н. Литвиненко О.О. – завідувач відділу ДУ "Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України",
- д.м.н. Сушко В.О. – перший заступник генерального директора ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України»,
- д.м.н. Красносельський М.В. – генеральний директор ДУ «Інститут медичної радіології ім. С.П. Григор’єва НАМН України»
- д.м.н. Сандомирський Б.П.,
- д.м.н. Корпан М.М.,
- д.м.н. Худецький І.Ю.,
- Лещенко В.М.
вперше в світовій практиці розроблені методи кріохірургічного лікування злоякісних новоутворень печінки, підшлункової залози, жовчного міхура, великого соска дванадцятипалої кишки, шлунку, коло-ректального раку. Для забезпечення ефективного гемостазу в ході виконання онкологічних операцій та при необхідності санації інфекційно ускладнених ран, авторами поєднані можливості кріохірургії та безконтактної конвекційної – інфрачервоної дії. Поряд з інноваційною кріогенною технологією вперше у світі розроблено теоретичні аспекти кріохірургії, суть яких полягає у багато-фазовій дії низьких температур та високотемпературних конвекційно-інфрачервоних потоків на біологічні тканини та в утворенні різних зон кріодеструкції. Світовим визнанням інноваційних розробок в галузі кріохірургії є факт проведення показових кріохірургічних оперативних втручань авторами в закордонних хірургічних клініках.
Вітаємо наших лауреатів Державної премії України в галузі науки і техніки 2017 року!