ГОЛОВЕНКО Микола Якович

1966

Народився 03.04.1942 р., академік НАМН України, обраний 22.03.1993 р. за спеціальністю “фармакологія”, доктор біологічних наук (1981 р.), професор (1985 р.), Заслужений діяч науки і техніки України (1992 р.),  Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2017 р.). Завідувач відділом біомедицини Фізико-хімічного інституту ім. О.В. Богатського НАН України.


Один з провідних вчених в галузі фармакології та біохімії. Основні напрямки його наукової діяльності мають фундаментально-прикладний характер і зосереджені на розвитку нової перспективної і актуальної медико-біологічної дисципліни фізико-хімічної фармакології. Вони охоплюють молекулярні аспекти структури фізичних, хімічних, фізико-хімічних властивостей біологічно активних речовин і їх мішеней з метою встановлення загальних закономірностей, кількісного опису і пояснення механізмів взаємодії ліків з організмом, що є підґрунтям для конструювання інноваційних лікарських засобів. Ним обґрунтовано наукові підходи конструювання та впровадження в широку медичну практику інноваційних лікарських засобів з нейротропними (феназепам, гідазепам, левана) та імуннотропними (аміксин) властивостями. Їх ефективність і безпечність доведена експериментальними дослідженнями, що відповідають національним та міжнародним стандартам. Препарати введено в обіг під власними торговими назвами, права на використання яких захищено законодавством України та включено в Державний формуляр лікарських засобів. Препарати використовуються в широкій медичній практиці, а так само як штатні засоби медичної допомоги для силових структур. Субстанції і лікарські препарати зареєстровано за межами України і експортуються Казахстан, Вірменію, Грузію, Киргизію, Молдову, Туркменістан, Узбекистан і Швейцарію.

М.Я. Головенко – автор понад 600 наукових праць, в тому числі 17 монографій і 27 патентів на винахід. Підготував 7 докторів і 29 кандидатів наук.

Є заступником Голови координаційної ради НАН України з проблем «Наукові основи створення лікарських засобів». Консультант Державного експертного центру МОЗ України,член двох спеціалізованих вчених рад по захисту докторських дисертацій, член редколегій низки науково-практичних журналів. Секретар спеціалізованої наукової ради Міністерства освіти і науки України з відбору наукових робіт, науково-технічних та інфраструктурних проектів «Наукові роботи за тематичним напрямом «Здоров’я, біобезпека». Народний депутат України першого скликання. Будучи головою підкомісії з питань науки Комісії Верховної Ради України з питань освіти та науки, працював над створенням та прийняттям законів, що стосувались науки (Закон про основу науково‑технічної політики, Закон про інформацію), академік-фундатор НАМН України, член Асоціації Народних депутатів України.

Нагороджений відзнакою Національної академії наук України «За наукові досягнення» (2007 р.), Орденом Преподобного Агапіта Цілітеля Печерського НАМН України (2018 р.), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2018 р.), Почесною грамотою Верховної Ради України (2022 р.) та Відзнакою Верховної Ради України “30 років Акту проголошення незалежності України” (2022 р.). Лауреат Академічної премії з теоретичної медицини НАМН України (2007),премії імені А. Кіпріанова НАН України (2010).


Службова адреса:  Україна, 65080, м. Одеса, Люстдорська дорога, 86, Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського НАН України. Тел.: 048 793 70 49, e-mail: n.golovenko@gmail.com